Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Uuendati ainult Eestis kasvava üliharuldase saaremaa robirohu kaitse tegevuskava (2019-11-11 07:17:42)

Saaremaa robirohi on taimeliik, mida ei leia kuskilt mujalt maailmas peale Saaremaa. Keskkonnaamet kinnitas selle haruldase taime säilimiseks tegevuskava, mille elluviimisel kasvab liigi ja tema kasvukohtade arvukus.

"Saaremaa robirohi on endeem ehk liik, mida leidub maailmas vaid ühel piiratud alal - Eestis. Seetõttu ongi meie kohustus tagada selle haruldase liigi ellujäämine meie looduses," selgitas Keskkonnaameti liigikaitse büroo juhataja Marju Erit.

Saaremaa robirohi kasvab madalsoodes, allikasoodes või soostunud niitudel ja vajab piisavalt valgust. Täna on meil teada 71 robirohu kasvukohta, mis asuvad kõik Saaremaa lääne- ja loodeosas. Lähima viie aasta kaitse-eesmärgiks on suurendada kasvukohtade arvu 80-ni.

Robirohule on sobivad niiskus- ja valgustingimused elulise tähtsusega - ilma nendeta ta hääbub. Liik eelistab niisket või märga ning samal ajal valgusküllast või poolvarjulist kasvukohta. Kasvukohtade võsastumine ja muutused veere˛iimis kiirendavad liigi ainsate leiukohtade hävimist.

Saaremaa robirohu elupaikade parandamiseks on kõige olulisemad tegevused soodes paiknevate kraavide sulgemine ja võsaraie. Kuna inimene rikkus kuivendamisega soode loodusliku veere˛iimi, peame nüüd kaasa aitama, et sood oleksid taas liigile sobivad. Lisaks tuleb raiuda võsa, et taim saaks piisavalt valgust. Kui madalsoo veere˛iim on kuivenduskraavidest rikkumata, siis ei lase kõrge veetase puistul soos areneda ja ala püsib looduslikult lage ja valgusküllane. Kraavide sulgemine aitab kaasa sellele, et kasvukohas ei pea pidevalt tegema võsaraiet.

Piiratud leviku tõttu ohustab saaremaa robirohtu ka madal geneetiline varieeruvus, mistõttu rikastatakse hääbuvaid kasvukohti seemnekülviga.

Kaitse tegevuskava kinnitati aastateks 2020-2024 ning seda asuvad ellu viima Keskkonnaamet, Riigimetsa Majandamise Keskus ja Keskkonnaagentuur koos teadlaste ja muude huvilistega.

Kavaga saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.Allikas: Keskkonnaameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.