Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Peaminister üleminekutoetuste osas põllumeestele lootust ei andnud (2019-11-06 08:51:13)


Peaminister tunnustab põllumeeste rolli julgeoleku tagamisel, kuid üleminekutoetuste osas lootust ei andnud

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja esindajad kohtusid 4. novembri õhtul peaminister Jüri Ratasega, et veelkord selgitada toetuste rolli põllumajandustootmises ja rõhutada üleminekutoetuste täies mahus maksmise olulisust järgmise aasta riigieelarvest.

"Üleminekutoetused aitavad põllumajandusettevõtetel nina vee peal hoida olukorras, kus tootmiskulud kasvavad kiiresti ja turul on palju ebakindlust. Järgmiseks aastaks kavandatud täiendava siseriikliku toetuse kärped põhjustavad kodumaistele toidutootjatele ebakindlust. Arvestades Keskerakonna poolt juhitud eelmise valitsusliidu põllumajanduspoliitikat ja tänaste valitsuserakondade lubadusi tuli kärpekava põllumeestele ebameeldiva üllatusena," selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu esimees Olav Kreen.

Kreeni sõnul rõhutas peaminister kohtumisel, et põllumajandus on üheks osaks riigi julgeoleku tagamisel. Samuti mõistis ta üleminekutoetuste vajalikkust, kuid kahjuks on eelarve üldine olukord tema sõnul sedavõrd palju muutunud, et katteallikaid täiendavale 10 miljonile eurole leida ei ole õnnestunud.

Põllumeeste esindajad nõustusid kohtumisel viibinud Riigikogu Maaelukomisjoni esimehe Tarmo Tamme seisukohaga, et panustamine põllumajandusse ja tootmisesse toob riigieelarvesse maksutulu tagasi, mistõttu on selle valdkonna arvelt kokkuhoidmine lühinägelik. Põllumajanduskoja esindajad meenutasid eelmise kriisi valusaid õppetunde ning viitasid ettevaatavalt ebakindlusele põllumajandussaaduste turgudel seoses Brexiti ja USA poolt ELi (toidu)kaupadele seatud imporditollidega.

Kohtumisel peaministriga arutati ka Euroopa Liidu mitmeaastase eelarvekava üle aastateks 2021-2027. Põllumehed rõhutasid jätkuvalt otsetoetuste võrdsustamise vajadust, probleeme seoses ELi poolsete maaelu arengu vahendite plaanitavate kärbetega ning vajadust tagada maaelu meetmete suuremas mahus kaasfinantseerimine riigieelarvest uuel perioodil. Nii põllumehed kui peaminister tundsid muret, et ELi eelarve mahtu on kavas võrreldes Euroopa Komisjoni esialgse ettepanekuga veelgi vähendada.

Taust

Põllumajanduskoja nõukogu moodustas septembri lõpus delegatsiooni kohtumisteks valitsuse ja Riigikogu fraktsioonide esindajatega, et paremini aru saada põllumajandustoetuste kärpimise põhjustest. Põllumajanduskoja esindajad on tänaseks kohtunud Riigikogu kõikide fraktsioonidega, maaelu- ja rahandusministriga ning peaministriga. Põllumajanduskoja nõukogu koguneb neljapäeval, 7. novembril, et analüüsida kohtumiste tulemusi ja otsustada edasised tegevused.

Järgmise aasta riigieelarve eelnõus on vaatamata varasematele lubadustele üleminekutoetuste summat vähendatud 15,3 miljonilt eurolt 5 miljonile eurole. Üleminekutoetuste eesmärgiks on osaliselt kompenseerida Eestile ELi eelarvest eraldatud väiksemaid põllumajandustoetusi. Eesti otsetoetuste tase on Euroopa Liidus kõige madalam.

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.