Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnateadlikuna kooliaastale vastu (2019-09-02 08:46:45)


Keskkonnaagentuuri soovitused kooli minevale õpilasele, õpetajale ja lapsevanemale

Kooliaasta algas. Kui soovid olla eeskujuks teistele ning näidata oma keskkonnateadlikkust, siis pea lapsevanema, õpilase või õpetajana meeles järgmisi Keskkonnaagentuuri soovitusi.

Koolilaps/õpilane:

1. Uue kooliaasta asju komplekteerides vaata üle, kas eelmisest aastast on midagi jätkuvalt kasutamist väärivat alles (viltpliiatsid, vihikud jms).

2. Määra kodus kindel koht koolitarvete hoiustamiseks, et seeläbi vältida olukorda, kus mõni asi on kadunud ning pead uue asemele ostma.

3. Joonistamiseks või mustandite tegemiseks võid kasutada vabalt ka sellist paberit, mille üks pool on juba täis kirjutatud või kasutatud.

4. Ruumidest lahkudes tõmba pistikust välja asjad, mis seal niisama voolu neelavad (näiteks mobiili laadimisjuhe).

5. Pane tähele kooliteel ette jäävaid taimi, puid, loomi, putukaid, pilvi või ilmastikunähtuseid. Kui mõni neist on Sulle tundmatu, kuid pakub huvi, küsi üle vanemalt või õpetajalt - avarda silmaringi.

Lapsevanemale:

1. Kirjutusvahendeid valides eelista selliseid, mis on taastäidetavad.

2. Kooli asju kokku pakkides (käsitöötarbed, kehalise kasvatuse riided, vahetusjalanõud jms) eelista plastikkotile pikaealisemat ning korduvkasutatavat riidest kotti.

3. Koolilõunat või suupistet kodust kaasa pakendades eelista puhtakspestavat korduvkasutusega lõunakarpi, mitte ühekordseid pakendeid.

4. Õun, pirn, porgand või mõni muu vitamiinirikas aiasaadus sobib kiireks energiaampsuks paremini kui mistahes pakendatud ja ostetud valmisnäks.

5. Õpeta last sööma erinevaid sööke ning tundma huvi erinevate maitsete vastu. Mida mitmekesisem ja laiem on menüü, seda parem.

6. Õpi sorteerima prügi ning püüa see komme endale ja oma lähedastele sisse harjutada. Spikri leiad siit: https://www.tallinn.ee/est/keskkond/jaatmed-juhendmaterjalid.

7. Ole eeskujuks ja loo trende. Kohvikust kuuma jooki ostes ulata teenindajale oma termoskruus, mitte ära võta vastu ühekordset papptopsi. Vanemate eeskujul on suur jõud.

8. Selle asemel, et omada, proovi pigem laenutada või asju teiste lapsevanematega jagada (raamatud, sõiduvahendid, riideid jms).

9. Püüa oma päevaseid liikumisi (lapse kooli või huviringidesse viimsel) ette planeerida ning kasuta võimalusel ühistransporti, kondimootorit või autotranspordi jagamise teenust.

10. Tilkuvad kraanid, tühjalt põlema jäänud elektripirnid ja muud seesugused vahendid võivad Su äraoleku ajal puhata - keera need kinni, lülita välja ning pööra sellele ka oma lapse tähelepanu.

Õpetajale:

1. Korralda õpilastega kooli ümbruse koristamise talgud.

2. Organiseeri kooli liigiti kogutavad prügiurnid ning selgita õpilastele nende vajadust.

3. Kooli söökla või kohvik pole koht, kus peaks müüma või pakkuma einet plastikust või papist ühekordsetest topsidest-taldrikutelt.

4. Loodusõpetuse tunnis omandatu kinnistamiseks käige lastega ka looduses - siis tekivad paremad seosed.

5. Selgita, et iga suur muutus saab alguse ühest väikesest. Tuleviku võtmeks on keskkonnateadlikumad ja keskkonna suhtes hoolivamalt käituvad noored.



Allikas: Keskkonnaagentuuri teade

 

 


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.