Ajakirjanduses on ilmunud teateid müstilisest «iiveldama ajavast kõhuviirusest, mis niidab jalust terveid peresid». Tegelikkuses on asi lihtsam, sest tegemist on Norwalki ehk noroviirusnakkuse haigestumise sagenemisega, teatas Tervisekaitseinspektsioon.
Noroviirusnakkuse haiguspilti iseloomustab iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, peavalu, lihasvalu ja palavik. Noroviirused levivad fekaal-oraalsel teel ning oksendava inimese läheduses ka piisknakkusena. Noroviirused levivad kergesti laste- ning ka täiskasvanute kollektiivides, kus võivad esineda rühmaviisiliste haigestumistena.
2006. aastal registreeriti kokku 168 laboratoorselt kinnitatud noroviirusnakkuse haigusjuhtu ehk 12,5 haigusjuhtu 100 000 elaniku kohta. On välja kujunenud haigestumise sesoonne tõus: novembri-detsembri jooksul registreeriti 85 juhtu, mis moodustab 51% üldarvust.
Norwalki viirusesse haigestumine 2005-2006 / Tervisekaitseinspektsioon
Eelmine sesoonne tõus oli talvel 2004/05, maksimaalne haigete arv registreeriti märtsis (95 juhtu). Kokku nelja kuuga haigestus toona 273 inimest, mis moodustas 87% 2005. aastal registreeritud juhtude üldarvust.
Rotaviirusnakkus ehk rotaviirusenteriit on teine kergesti leviv viirusnakkus, mille haiguspilti iseloomustab palavik, iiveldus-oksendamine ja vesine kõhulahtisus. Rotaviirusnakkus levib peamiselt laste seas, kuid peredes võib tabada ka täiskasvanuid. Ka rotaviirused levivad fekaal-oraalsel teel ja osalt piisknakkusena.
2006. aastal registreeriti Eestis 1353 laboratoorselt kinnitatud rotaviirusnakkuse haigusjuhtu ehk 100,6 haigusjuhtu 100 000 elaniku kohta. Haigestumise tõus on traditsiooniliselt välja kujunenud kevadel, 2006. aastal maksimaalne haigete arv registreeriti märtsis-mais (658), mis moodustab 49% aasta jooksul registreeritud haigusjuhtudest.
Tervisekaitseinspektsiooni peadirektor Tiiu Aro kinnitab, et tegemist ei ole millegi erakordsega. „Kuna need viirusnakkused levivad peamiselt elukondlikult ning toidu ja veega, siis ei tohiks unustada esmaseid hügieeninõudeid, näiteks käte pesemist. Samuti peaks jälgima toiduohutust”.
Aro lisab, et soolenakkuste vastu on ennast raske kaitsta, kuid erandina on võimalus vaktsineerida rotaviirusenteriidi vastu. „Eesti ravimiregistrisse on kantud kaks rotaviirusnakkuse vastast vaktsiini Rotateq ja Rotarix ning vaktsiin on mõeldud ennekõike lastele. Soovituse rotaviirusvaktsiiniga vaktsineerimiseks annab perearst."
Allikas: www.polvamaa.ee 08.01.2007