Teisipäeval, 9. jaanuaril korraldab Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut (EMHI) konverentsi “Minevik, olevik, tulevik”, meenutamaks kahe aasta tagust päeva, kui meri uputas Pärnumaad ja Haapsalu.
”Sellised üleujutused ei ole välistatud, neid oli varem ja võib tulla ka tulevikus. Tähtis on see, et me seda kogemust ei unustaks ja oleksime selleks alati valmis,“ ütles EMHI peadirektor Jaan Saar.
EMHI peadirektori Jaan Saare sõnul olid sünoptikud kahe aasta taguse tormi ajal pidevalt ametis ning andsid pea iga tunni tagant Päästeametile värsket teavet ilmastikuolude kohta, hoiatamaks ka päästjaid olude halvenemise eest. “EMHI kohus on taolistel juhtudel, nagu seda olid 2005. aasta 9. jaanuari ilmaolud, anda Päästeametile detailset ja faktilist infot,“ ütles Jaan Saar. Päästeamet omakorda informeerib olukorda analüüsides juba asjakohaseid asutusi, näiteks kohaliku omavalitsuse kriisikomisjone, politseid ja ka avalikkust.
EMHI tegi tormi puhul operatiivset tööd. Eelhoiatus saabuvast tormist saadeti Päästeametile juba poolteist päeva varem ning ilmajaam teavitas raadiot, televisiooni jt. Vastavalt ennustatule saabuski torm laupäeva öösel vastu pühapäeva.
Konverents toimub Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis (Toompuiestee 24, III korruse saal) algusega kell 10.
Konverentsil võtavad sõna:
1.Jaan Saar (EMHI) - Sissejuhatus
2.Merike Merilain (EMHI) - Viimase 12 aasta tormihoiatuste analüüs
3.Tarmo Kõuts (Meresüsteemide Instituut) - Meretasemest enne ja peale 2005.a. 9. jaanuari
4.Jaan Tross (Päästeamet) - Mida me oleme õppinud 9. jaanuari üleujutusest
5.Gennadi Skromnov (ilm.ee) - Midagi tulevikust
6.Peep Taimla (Ilmataat) - Vesisest pühapäevast meedias
7.Aarne Männik (EMHI) - Prognoosivõimaluste arengust Eestis
8.Mari Sepp (EMHI) - Rannnikumere seirevõrgu areng EMHI-s
Allikas: Keskkonnaministeeriumi 08.01.2007 pressiteade.