"Metsakogusse ootasime kandideerima neid, kes ei kuulu metsanduse arengukava koostamises kaasa rääkimiseks mõnda organisatsiooni, kuid kes sooviksid sellegipoolest eraisikutena protsessis kaasa lüüa. Nüüd valisimegi loosiga 50 inimest, kes kogunevad kahel nädalavahetusel märtsi lõpus ja aprilli alguses otsima lahendusi metsanduse kitsaskohtadele," selgitas Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp metsakogu rolli. "Metsakogu ettepanekutest saab osa metsanduse arengustsenaariumite koostamise alusmaterjalist. Lõpliku arengustsenaariumi ja arengukava tervikteksti kinnitab huvirühmadest, riigi- ja uurimisasutustest koosnev juhtkogu."
"Metsakogusse kandideerinute seast osalejate loosimisel kasutasime kvootide süsteemi. Iga huvirühm sai viis kohta ning lisaks jälgisime, et osalejaid oleksid kõigist maakondadest," kirjeldas loosimise metoodikat sotsioloog Peeter Vihma, kes töötas Keskkonnaministeeriumile MAK2030 tarbeks välja kaasamismudeli. "Nii et metsakogu sai mitmekülgne. Osalejaid on pea kõigist maakondadest, vaid Lääne-Virumaalt ei olnud ühtegi kandidaati. Kõik vanuserühmad on hästi esindatud, samuti mõlemast soost inimesed. Seega on täidetud kõik eeldused, et arutelud tuleksid produktiivsed," ütles Peeter Vihma metsakogusse valitud inimeste kohta.
Metsakogu liikmete valimisel oli Keskkonnaministeeriumile fortuunaks Riigikantselei Strateegiabüroo nõunik Triin Reisner.
Metsakogu valitud esindajad osalevad ettepanekutega maikuus toimuvatel huvirühmade aruteludel. Nii metsakogust kui ka huvirühmade aruteludest tulnud ettepanekud esitatakse MAK2030 koostavale juhtkogule, kes arvestab nendega metsa arengustsenaariumi valiku tegemisel. Valitud arengustsenaariumi ja samuti selle põhjal juhtkogus kokkulepitud metsanduse arengukava tervikteksti esitab Keskkonnaministeerium 2020. aasta kevadeks Riigikogule.
Keskkonnaministeeriumi kodulehelt leiate nimekirja neist, kes valitud 50st inimesest on juba kinnitanud oma osalemise metsakogus: www.envir.ee/et/eesmargid-tegevused/metsandus/metsanduse-arengukava-aastateks-2021-2030
Kodulehel olevat nimekirja täiendatakse jooksvalt vastavalt laekuvatele kinnitustele.
Samast leiab ka lisainfot MAK2030 algatamise senise ettevalmistava protsessi, metsanduse kirjeldatud probleemide, alusuuringu ja MAK2030 algatamise töörühma kohtumiste kohta. Lisaks hakkavad sinna jooksvalt ilmuma arutelude käigus valmivad materjalid.