Tarmo Tamm ja Merli Sild
19. detsembril tutvustati Toril restaureeritud tallihoonet nr 6, mis on esimene Tori Hobusekasvanduse kompleksi restaureerida plaanitud hoonetest.
"Mul on hea meel, et pikk ootamine on läbi ja saame tutvustada esimest korrastatud tallihoonet Tori Hobusekasvanduses," ütles maaeluminister Tarmo Tamm. "Siit saame hoogsalt edasi liikuda, et taastada Tori Hobusekasvanduse endine hiilgus ning säilitada juba 162 aastat kestnud hobumajanduse ajalugu. Tori Hobusekasvandus on Eesti loomakasvatus- ja hobumajandussektori jaoks väga oluline - seda ka valitsuse arvates, keda tahan tänada tehtud heade otsuste eest."
Tori Hobusekasvandus kuulub SA Eesti Maaelumuuseumid koosseisu. Lähiaastatel on plaanis korda teha kogu Tori Hobusekasvanduse kompleks, sh rajada ka uus taristu. Sellest peaks saama rahvusvaheliselt tuntud hobumajanduskeskus. Sihtasutus ei tule hobusekasvatajatega konkureerima, vaid pakub läbi taristu hobumajandussektorile võimalusi arenguks.
"Tallihoone projekteerimistööd said alguse juba eelmisel aastal; täna saame olla tunnistajateks suure töö tulemusele," ütles SA Eesti Maaelumuuseumid juhatuse liige Merli Sild. "Kuna tegemist on ehitismälestisega, on nii projekteerimisel kui ka ehitustööde käigus arvestatud muinsuskaitse eritingimustega ning kogu objektiga seonduv tegevus on kooskõlastatud Muinsuskaitseametiga."
Restaureeritud tallihoone on kavandatud märatalliks. Kuna Tori hobusetallide kompleks on avatud turistidele, siis on hoone põhikorrusel tagatud kapuuetega inimeste liikumisvõimalus. Tallihoone restaureerimisel on mõeldud hobuste heaolule ja turvalisusele ning töötajate töötingimustele. Restaureerimis- ja üldehitustöid põlenud tallihoones teeb Pärnu REV Ehitus OÜ. Muinsuskaitselist ja omanikujärelevalvet teostab OÜ Ehitusagentuur. Tallihoone taastamist rahastatakse Eesti riigieelarvest.
Allikas: Maaeluministeeriumi ja SA Eesti Maaelumuuseumid pressiteade