Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Põllumajandusamet testib oma valmisolekut ohtliku taimekahjustaja leiu korral Eesti loodusest (2018-11-22 08:22:47)

22. novembril toimub Põllumajandusametis staabiõppus, kus harjutatakse valmisolekut olukorraks, kus Eesti loodusest tuvastatakse ohtlik lehtpuukahjustaja aasia sikk. Testitakse meeskonnatööd staabis ja koostööd teiste asutustega, ressursi ja töökeskkondade kasutamist ning avalikkuse teavitust.

Euroopas on aasia sikk juba põhjustanud tõsist kahju loodusele, keskkonnale ja majandusele. Oht kahjuri sissetoomiseks puidust pakkematerjaliga on tänase globaalse kaubavahetuse tingimustes suurenev. Väga oluline on tõsta kõikide osapoolte valmisolekut vajadusel kiireks reageerimiseks ja kahjustuskolde likvideerimiseks. Põllumajandusamet kontrollib Hiinast pärit puidust pakkematerjali, millest on kolmel korral leitud aasia siku elusaid vastseid. Eesti looduses aasia sikku seni veel avastatud ei ole.

Aasia siku leiukohas tuleb esmalt hävitada kõik kahjuri poolt asustatud lehtpuud (vahtrad, pajud, kased, paplid, hobukastanid, jalakad, pärnad jne). Mardika leviku takistamiseks tuleb langetada ka kahjustatud puudest 100 meetri raadiuses kasvavad lehtpuud. Tõrjemeetmete rakendamine ja kahjustaja edasise leviku tõkestamine on töö- ja ressursimahukas, langetatud puud tuleb hakkida ja põletada.

Aasia sikk on 2,5-3,5 cm pikkune läikiv musta värvi mardikas, kelle kattetiibadel on valged tähnid. Üheks silmatorkavaks kahjustustunnuseks on umbes 1 cm suuruse läbimõõduga ümmargune ava puutüvel või võras, mille kaudu täiskasvanud mardikas puust väljub.Suurimat kahju tekitavad lehtpuudele just kuni 5 cm pikkused vastsed, kes kaevandavad puidus ulatuslikke käike, mille tagajärjel oksad kuivavad ja muutuvad murdumisohtlikuks. Tugevalt kahjustunud puu sureb.

Lisainformatsiooni aasia siku kohta saab Põllumajandusameti kodulehelt www.pma.agri.ee taimetervise rubriigist.

Kõikidest aasia siku kahtlustest palume teavitada e-posti teel taimetervis@pma.agri.ee

Allikas: Põllumajandusameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.