Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Kahe endise asfaltbetoonitehase territooriumid said jääkreostusest puhtaks (2018-10-31 14:08:01)

 

Veidi enam kui aasta tagasi sõlmisid Keskkonnaministeerium, AS Merko Ehitus Eesti ja KMG Inseneriehituse AS kokkuleppe kahe endise asfaltbetoonitehase jääkreostuse koristamiseks. Tänaseks on lepingujärgsed ohutustamistööd tehtud.

"Palju räägitakse uute ettevõtmiste keskkonnamõjust, kuid samal ajal on meil veel ridamisi okupatsiooniaegseid tööstusjääke, mis siiamaani keskkonda ohustavad. Kõnealuste kunagiste asfaltbetoontehaste jääkreostuse koristamisega sai kõrvaldatud oht nii ümberkaudsete elanike tervisele kui ka elusloodusele," ütles keskkonnaminister Siim Kiisler.

Saaremaal asuv Maadevahe asfaltbetoonitehas töötas aastatel 1959-1993. Tolle aja jooksul reostas tehas nii ümbritseva pinnase, põhjaveekihi kui ka Maadevahe jõe, mille läänekaldal tehas asus.

Valga linnas asuv Priimetsa asfaltbetoonitehas töötas ajavahemikul 1956-1992. Endise tehase territooriumil on reostunud pinnas ja põhjavesi, on oht ka reostuse jõudmiseks Pedeli jõkke.

Reostuste likvideerimiseks tuli reostunud pinnas välja kaevata ja asendada puhta pinnasega. Lisaks likvideeriti mitmed rajatised, betoonijäägid ja prügi projektialal. Tööde käigus puhastati reostusest ka Maadevahe jõe säng endise asfaltbetoonitehasega külgnevas lõigus. Maadevahe objektil kaevati välja ja anti jäätmekäitlejale üle ligikaudu 21 000 kuupmeetrit ning Priimetsa objektil ligikaudu 10 000 kuupmeetrit reostunud pinnast.

Töid tegid Keskkonnaministeeriumi tellimusel AS Merko Ehitus Eesti koos KMG Inseneriehituse AS-ga ning need valmisid tähtaegselt.

Jääkreostus on minevikus inimese tegevuse tagajärjel tekkinud maa ja veekeskkonna (pinnase -või põhjavee) reostunud piirkond või keskkonda jäetud kasutuseta ohtlike ainete kogum, mis ohustab ümbruskonna elanike tervist ja elusloodust.

Jääkreostuse koristamata jätmine elupiirkondadest ohustab inimeste tervist otsesel kokkupuutel ohtlike ainetega.

Projekti rahastati SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kaudu. 85% projekti maksumusest tuli Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist ja 15% KIKi siseriiklikust keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.

Jääkreostuse kohta leiab rohkem infot siit: http://www.envir.ee/et/jaakreostus

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 31.10.18 pressiteade

 

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.