Looduse Omnibuss Tallinn
Pühapäeval, 23. septembril 2018
Euroopa kultuuripärandi aastale ja Eesti rahvusmaastikele pühendatud retk viib meid Saaremaale.
Neli sajandit enne meie ajaarvamise algust kirjeldas Vana-Kreeka meresõitja Pytheas kaugel põhjas maailma äärel asuvat müütilist saart - Ultima Thulet, kus barbarid näitasid talle kätte Päikese magamaheitmise koha. Suure tõenäosusega oli see Kaali kraater.
Kaali meteoriidikraatrite väli Saaremaal, mis koosneb peakraatrist ja kaheksast väiksemast kraatrist, on Eesti haruldasim loodusmälestis. Kaali kraater on tekkinud meteoriidi langemisel aastatuhandeid tagasi. Sellesse tekkinud järve kõikuv veetase ja inimsilmale hoomamatu sügavus on andnud ainest mitmetele legendidele.
Kell 12 räägivad Kaali kraatri lugu arheoloog Kristiina Paavel ja geoloog Jüri Plado.
Asva linnusasula on tuntumaid Põhja-Euroopa pronksiaja kindlustatuid asulaid, mis on nime andnud tervele arheoloogilisele kultuurile. Asvas on viimastel aastatel läbi viidud uuringud, mis on andnud uut ja olulist infot linnusasula kohta.
Kõigest sellest põnevast, mida Asvast viimaste väljakaevamiste käigus leitud, räägib kell 14 sealseid kaevamisi ja uurimistöid juhtiv Uwe Sperling.
Käime ka Kuressaares ja peatume Muhumaa pealinnas Liival, et osta kuulsat kohalikku leiba.
Buss väljub Rahvusraamatukogu eest 7.45, tagasi Tallinnas kell 21.
Sõidu hind täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele 25 eurot, õpilastele 12 eurot. Lastele, kes veel koolis ei käi tasuta.
Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee, info tel. 5647 6297. Vajalik täpne registreerimine.
Loodus- ja kultuuripärandi retk toimub koostöös Muinsuskaitse Ametiga.
Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus
Allikas: Looduse Omnibussi 19.9.18 teade