Kuum suveilm meelitab puhkajaid nii ujuma kui ka veekogudele lõbusõitu tegema. Selleks, et suvised veekogude äärsed koosviibimised ja jahutavad suplused jääksid ainult positiivselt meelde, kutsub Päästeamet inimesi üles hoidma end ja oma lähedasi õnnetustest eemal.
Juulikuus on veega seotud õnnetustes uppunud juba 6 inimest, neist 5 viimase viie päeva jooksul. Käesoleval aastal on uppunud kokku 22 inimest, eelmise aasta samal perioodil oli uppunuid 23 ja üle-eelmisel aastal 31.
Soovime, et suvi mööduks ohutult ja tuletame meelde mõned veeohutusega seotud põhitõed.
Lapsed: Ära jäta lapsi veekogu ääres järelevalveta. Uppuv laps ei tee häält, räägi oma lapsele veega seonduvatest ohtudest ja õpeta, kuidas vees käituda.
Veesõidukid: Veesõidukiga veekogule minnes kanna alati päästevarustust. Õnnetusse sattudes on päästevesti väga raske või lausa võimatu selga panna. Peaaegu kõik veesõiduki õnnetuste ohvrid oleks elus, kui neil olnuks seljas päästevest.
Alkohol: Ära lase purjus sõpra vette! Sõpradega veekogu ääres viibides pea meeles, et kui tarbitakse ka alkoholi, siis inimesed ei pruugi oma võimeid adekvaatselt hinnata.
Tundmatu veekogu: Ära hüppa tundmatus kohas vette! Enne vette minekut hinda alati kriitiliselt vee temperatuuri, läbipaistvust, sügavust, voolu, lainetust, veekogu kaldaid ja põhja tüüpi.
Sa võid osata põhivõtteid õnnetusse sattunud inimese päästmiseks veest, kuid ära unusta - sinu enda turvalisus on kõige olulisem. Kui tekib väikseimgi kahtlus, et sa ei suuda abistada, kutsu professionaalne abi.
Mida teha, kui oled uppumisohus?
· Hüüa appi
· Püüa mitte sattuda paanikasse - ole rahulik ja ära rabele
· Vaata ringi ujuvate esemete järele
· Proovi veepinnal püsida rahulikult hõljudes
· Riided ja isegi saapad võivad sul aidata veepinnal püsida
· Kui kallas on lähedal, uju kaldale
Kuidas kutsuda abi?
· Hõika ümberkaudsed inimesed appi
· Kui kardad ise tegutseda, juhi kellegi tähelepanu toimuvale
· Basseinis, veepargis ja avalikus supelrannas kutsu vetelpäästjad või saada keegi teine seda tegema
· Kui abivajaja on vees - abista teda ja alles siis kutsu abi või saada keegi abi järele
· Helista 112 ja anna teada, mis juhtus
Allikas: Päästeameti pressiteade