17. mail kell 10-16 toimub Maaeluministeeriumi suures saalis seminar "Kogukonna juhitud kohalik areng Euroopas ja Eestis 2021-2027", kus tutvustatakse saadud kogemusi ning heidetakse pilk järgmisele perioodile.
Seminaril osalevad Euroopa Komisjoni ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee esindajad. Seminaril toimuvad ettekanded jagunevad kahte teemaplokki: "LEADER-programm Eestis: tulemused, tugevused ja kitsaskohad" ning "LEADER-i/CLLD arengusuunad Euroopas". Päeva lõpus toimub paneeldiskussioon teemal "LEADER-i/CLLD tulevik Eestis". Teiste seas võtavad sõna Euroopa Parlamendi liige Ivari Padar, Eesti Leaderi Liidu juhatuse esimees Valdek Haugas, Maaeluministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Marko Gorban, Maaeluministeeriumi kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Olavi Petron ja Cumulus Consultingu esindaja Mihkel Laan.
Aastatel 2014-2020 on Euroopa Liidus kohaliku tasandi eesmärkide paremaks täitmiseks võimalus kasutada kogukonna juhitud kohalikku arengut (CLLD) toetavat toetusskeemi, mis hõlmab lisaks Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondi ning Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi vahenditele ka Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Euroopa Sotsiaalfondi. Eesti on valinud ühe toetusfondi põhiste kohalike arengustrateegiate koostamise ja rakendamise tee (LEADER). Eestis tegutseb 26 LEADER-tegevusgruppi ja 8 kalanduse algatusrühma. Eesti maaelu arengukavas aastateks 2014-2020 on LEADER-meetmele nähtud ette 90 miljonit eurot ja kalanduspiirkondadele ligi 26 miljonit eurot.
LEADER-meetodi edukuse üheks põhjuseks peetakse alt üles suunatud initsiatiivi, mis toob kokku piirkondlikud vabaühendused, ettevõtjad ja kohalikud omavalitsused, aitab esile tuua ja väärtustada piirkondlikke eripärasid ning toetab piirkonnas koostööd ja võrgustumist. Lisaks on uurijad märkinud, et piirkondades, kus tegutseb LEADER-põhimõtteid järgiv kohalik tegevusgrupp, suureneb sotsiaalse kapitali kättesaadavus.
Kogukonna juhitud kohalik areng (CLLD) on üle 26-aastase LEADER-meetodi ajakohastatud versioon. Meetodite peamine erinevus seisneb integreeritumas lähenemisviisis ja mitmekesistatud rahastamismudelis, mis loob senisest suuremad võimalused tugevdada valdkondadeülest ja piirkondadevahelist koostööd ja lõimumist. Lähenemist, kus kogukonna juhitud kohalikku arengut rahastatakse mitmest fondist, on Euroopa Liidu praegusel programmiperioodil (2014-2020) hakanud rakendama 20 liikmesriiki, kuid Eesti seni veel mitte.
Üritusele oodatakse kõiki teemast huvituvaid kohalike LEADER-tegevusgruppide esindajaid, ametnikke, poliitikuid, koostööpartnereid ja ajakirjanikke. Seminari töökeel on eesti keel, välisesinejate ettekanded tõlgitakse.
Seminari korraldavad ühiselt Eesti Leader Liit, Eesti maaeluvõrgustik (Põllumajandusuuringute Keskus), Maaeluministeerium ja Euroopa LEADER Ühendus Maaelu Arenguks (ELARD).
Seminari programm ja seminarile registreerumine veebilehel http://maainfo.ee/index.php?id=5792&page=3394&
Allikas: Maaeluministeeriumi pressiteade