Vabariigi valitsus kiitis heaks maaparandusseaduse eelnõu. Muudatustega lahendatakse peamiselt praktikas tekkinud kitsaskohti. Eelnõus kavandatud regulatsiooni rakendamise tulemusel paraneb eeskätt maaparandussüsteemide toimimisvõime.
"Eelnõu koostamise eesmärk on luua ilmnenud vajadusi arvestav uuendatud ja kogu ehitamise valdkonda reguleeriva ehitusseadustikuga kooskõlas olev maaparandusseadus. Kuna parandusi oli palju, töötati välja uus seadus," lisas Tamm.
"Arvestades Eesti geograafilist asendit, maapinna kõrgust ja mullastikku, on maaparandus möödapääsmatu. Kuna maaparandussüsteemid paiknevad 1,35 miljonil hektaril, on süsteemide kokkupuude muudes eluvaldkondades toimuvate tegevustega paratamatult väga suur," ütles maaeluminister Tarmo Tamm. "Ilma toimivate maaparandussüsteemideta oleks 50 protsenti Eesti maatulundusmaast liigniiske ja selle kasutamine raskendatud."
Olulisemad muudatused puudutavad maaparanduse alal tegutseva ettevõtja heaks töötava vastutava spetsialisti kvalifikatsiooni ja vastutuse suurendamist, maaparandushoiu tõhustamist, maaparandusühistu regulatsiooni ja maaparandussüsteemile muude rajatiste rajamisega seonduvat.
Maaparandus koosneb üldistanuna kahest osast: uute maaparandussüsteemide ehitamisest ja olemasolevate maaparandussüsteemide korrashoidmisest. Tänapäeval on uute maaparandussüsteemide ehitamise maht väga väike ning praktikas keskendutakse pigem olemasoleva süsteemi korrashoiule.
Seadus on planeeritud jõustuma 1. juulil 2018, välja arvatud maaparandusühistute registrit puudutav osa, mis jõustub 10. jaanuaril 2019.
Eelnõu EIS-is: http://eelnoud.valitsus.ee/main/mount/docList/396381d0-ce73-4a54-9001-8dd2d732a06d#PDAiMf5T
Allikas: Maaeluministeeriumi pressiteade