Ulukiuurijad tahavad Soomaa rahvuspargis sel talvel raadiosaatjatega varustada viis hunti ja kaks ilvest.
Kevadel peaks lisaks Lääne-Virumaal ringi tatsavale karule jälgimisseadmega kaelarihma saama ka kaks Soomaa emakaru.
Lisaks jätkavad metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse ulukiuurijad Soome kolleegide toel möödunud talvel liiva jooksnud katset püüda raadiosaatjatega varustamiseks kinni mõned hundid. “Eelmisel talvel polnud meil veel piisavalt kogemusi ning aeg kulus õppimiseks,” ütles keskuse ulukiseirespetsialist Marko Kübarsepp. “Nüüd tahame asja tõsisemalt kätte võtta.”
Hunte raske püüda
Selleks puhuks on ulukiuurijad loomade tarbeks valmis pannud üheksa raadiosaatjaga kaelarihma.
“Viit hunti me nagunii kätte ei saa, see ei ole ikka naljaasi,” osutas Kübarsepp sellele, kui raske on meie metsade üht inimpelglikumat ja kavalamat looma tabada. Esimese lumega plaanivad uurijad alustada luuret, et teada saada, kus kriimsilmad parasjagu liiguvad. “Varem ei tasu neid häirida, sest nad saavad üsna ruttu aru, kui keegi üritab nendega midagi ette võtta,” tähendas Kübarsepp, kelle sõnul on ilveseid tunduvalt kergem püüda.
Kuni 10 000 krooni maksvate raadiosaatjatega kaelarihmade abil saavad uurijad väärtuslikku teavet loomade asurkonna kohta. “Saame teada nende pesitsuskohad ja pesitsusterritooriumi suuruse ning selle, kus nad liiguvad, mis on asurkonna arvukuse hindamisel väga oluline,” selgitas Kübarsepp.
Ühtlasi on võimalik välja selgitada, kuidas on metssigade ja kitsede arvukus seotud hundikarjade suurusega.