Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Maaeluminister Tamm: Seakatku tõrje nõuab rahvusvahelist koostööd (2017-06-02 16:42:56)

Täna, 2. juunil ütles maaeluminister Tarmo Tamm Riias toimuval kõrgetasemelisel sigade Aafrika katku teemalisel kohtumisel, et koostööd tehes ja kogemusi jagades saab seakatku tõhusamalt tõrjuda.

Minister sõnas kohtumisel, et seakatk on regioonis jätkuvalt suur probleem ja rahvusvahelist koostööd tehes jõuame paremate strateegiliste otsusteni. "Hindan kõrgetasemeliste kohtumiste formaati, sest saame jagada Eesti kogemusi ja kasutada kõigi riikide teadusandmeid, et olla taudi levikust ees ja rakendada asjakohaseid meetmeid õigeaegselt."

Tamm rõhutas farmides ja kodumajapidamistes bioohutusmeetmete rakendamise ja tauditeadlikkuse tõstmise olulisust. "Vaja on jätkata seakasvatajatele, jahimeestele ja üldsusele suunatud hoiatuskampaaniad ning bioohutuse regulaarseid kontrolle farmides ja jahipiirkondades," ütles Tamm.

"Kui 2017. aasta suvel uusi taudijuhtumeid Eesti farmides ei lisandu, siis plaanime juuli lõpus esitada Euroopa Komisjonile taotluse seakatku kolmanda tsooni piirangute mahavõtmiseks," lisas Tamm.

Maaeluminister Tarmo Tamm osaleb 2. juunil Lätis Riias toimuval kõrgetasemelisel sigade Aafrika katku teemalisel kohtumisel Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitisega. Kohtumisel osalevad põllumajandusministrite ja peaveterinaaride delegatsioonid Eestist, Leedust, Soomest, Poolast, Saksamaalt, Ungarist, Rumeeniast, Slovakkiast, Venemaalt, Valgevenest, Moldovast, Ukrainast ja Gruusiast.

2015. aasta lõpul Euroopa Komisjoni seatud tsoneerimise põhimõtted võimaldavad lugeda III tsooni kuuluva ala II tsooniks peale 12 kuu möödumist viimasest kodusigade haiguspuhangust ning II tsooni muuta I tsooniks 12 kuud peale viimast seakatku diagnoosi metssigade hulgas.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju nii seakasvatussektorile kui ka jahimajandusele. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutusnõudeid, et oma loomi taudi eest kaitsta. Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee.

Taust

· Sigade Aafrika katku leviku tõttu kehtestati esmakordselt Eestis kitsendustega tsoonid 9. oktoobril 2014. aastal Euroopa Komisjoni rakendusotsustega 2014/709/EÜ. Viimati muudeti tsoone 26. oktoobril 2016 rakendusotsusega (EL) 2016/1900.

· 2016. aastal avastati neli taudijuhtu kodumajapidamistes Jõgevamaal ja Järvamaal ning kaks suurtes seakasvatustes Lääne-Virumaal ja Saaremaal.

· Kitsendustega tsoonid jagunevad kolmeks: I tsoon ehk puhvertsoon; II tsoon ehk kitsendustega piirkond, kus seakatk on diagnoositud metssigadel; III tsoon ehk kitsendustega piirkond, kus seakatk on diagnoositud nii kodu- kui metssigadel. Loe täpsemalt kehtestatud piirangute kohta sigade Aafrika katku veebilehel www.seakatk.ee alajaotuses "Kitsendustega tsoonid".

Allikas: Maaeluministeeriumi 02.06.2017 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.