Suureneva seakatkuohu ja järjest kasvavate kulude tõttu bioohutusmeetmete rakendamisele peaksid kuni 50 seaga farmid kaaluma seakasvatusest loobumist, ütles maaeluminister Urmas Kruuse tänasel kohtumisel seakasvatajatega.
"Sigade Aafrika katku oht Baltimaade ja Poola regioonis kasvab pidevalt ning seepärast olen teinud Maaelu Edendamise Sihtasutusele ettepaneku avada lähiajal meede, millega toetatakse kuni 50 seaga farmide loobumist seakasvatusest," ütles maaeluminister Urmas Kruuse.
Ministri sõnul nõuab taudiohu tõttu bioohutusnõuete järgmine üha suuremaid investeeringuid ja kulusid, mis võivad hakata väiksematele seakasvatajatele käima üle jõu. "Rangete bioohutusnõuete täitmine on ainus viis riskide vähendamiseks. Seakasvatusega jätkamise või sellest loobumise otsus on mõistagi seakasvataja enda teha, kuid peame looma soovijatele võimaluse väikesemahulisest seakasvatusest loobumiseks," ütles Kruuse.
Meetme käivitamist arutatakse 14. juulil toimuval Maaelu Edendamise Sihtasutuse nõukogu istungil.
Homme, 7. juulil alustab Veterinaar- ja Toiduamet kõikide Eesti seakasvatuste erakorralist bioturvalisuse kontrolli.
Taust
· 2015. aastal toetati Maaelu Edendamise Sihtasutuse vahendusel 121 väikese seakasvatuse omanikku, kes soovisid tegevuse lõpetada seniks, kuni Eestis püsib seakatku puhangute risk. Kokku esitasid 121 seakasvatajat MESile 133 taotlust 498 sea kompenseerimise kohta ning toetusi maksti välja enam kui 45 000 eurot.
· Tänavu on Eestis diagnoositud sigade Aafrika katk kolmes Jõgevamaa seapidamises, kus kokku peeti 16 kodusiga.
· Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest). Ravi puudub ja taudi edasise leviku tõkestamiseks tuleb sead hukata.
· Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
· Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee.
Allikas: Maaeluministeeriumi 6.07.2016 pressiteade