Aiandusportaali foorumis esitati sel nädalal küsimus, et kuidas teha visuaalsel vaatlusel vahet suvi- ja taliküüslaugul.
Saatsime küsimuse spetsialistidele ja saime vastuse Eesti Maaülikooli lektorilt ja aianduskonsulendilt Priit Põldma´lt:
"Küsimusele suvi- ja taliküüslaukude vahel vahet tegemisele ei ole kahjuks lihtsat vastust.
Tegemist on sordiomase tunnusega - eelkõige kasvuperioodi pikkusega ja see ei sõltu visuaalsest erinevusest. Tegelikult sama nagu ei ole võimalik visuaalselt eristada tali- ja suvinisu.
Asi nimelt selles, et küüslaugu sorte on üsna palju ja nad on üsna varieeruva värvuse, küünte arvu ja kasvuviisiga.
Küüslauk jagatakse kahte suurde rühma: putkuvad (moodustavad õisikuvarre) ja mitteputkuvad (ingl.k. Hardneck ja softneck). On olemas kas sorte mis näiteks Lõuna-Euroopas kasvatades ei moodusta õisikuvart, aga meil kasvatades moodustavad.
Enamasti on putkuvate küüslaugusortide kasvuperiood pikem ja nii võiks neid pidada taliküüslaukudeks.
Putkuva küüslaugu tunneb poes/turul ära selle järgi, et liitsibula keskelt ulatub välja puitunud varrejupp ja neil on enamasti 5-12 küünt. Putkumatul sordil sellist vart ei ole ja kuivanud lehed on tihedalt "sibulakaela" ümber (täpselt nagu söögisibulal). Putkumatutel sortidel on tavaliselt ka rohkem küüsi (12-19)
Olen kasvatanud erinevaid Euroopas aretatud sorte ja suviküüslaugud on seni kõik olnud nn "putkumatud". Aga erialakirjanduse andmetel võib olla ka putkuvaid suvisorte.
Olen näinud meil turul müügil ka küüslaukusid, mida müüja nimetab suviküüslauguks, kuid millel on õisikuvarre jupp. Olen seda meelt, et tegemist on küüslauguga mis on lihtsalt kevadel maha pandud."
Aiandus.ee, 27.04.2016