Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) tuvastas Viljandimaal Tarvastu vallas asuvas seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja, mistõttu taudipunktis kehtestatakse karantiin, farmi sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse. Tegemist on kolmanda seakatku juhtumiga Viljandimaa farmides.
"Proovid võtsime Tarvastu vallas asuvast farmist eile, 4. augustil ning kinnituse saime täna. Kokku oli farmis 2149 siga," ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel. "Sellest piirkonnast on leitud pea pooled seakatku juhtumid metssigadel, mis näitab, et viiruse kontsentratsioon on Viljandimaal väga kõrge."
Farmi kõik sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse. Peale farmi loomadest tühjendamist viiakse läbi hoone puhastamine ja desinfitseerimine. Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult Veterinaar- ja Toiduameti poolt volitatud isikud.
Kui loomapidaja on rakendanud kõiki kehtestatud nõudeid, hüvitatakse vastavalt seadusele taudikoldes hukatud ning loomataudi tõttu hukkunud loomade väärtus. Taudipunktide ümber kehtestatakse 3 km ohustatud ja 7 km järelevalvetsoon. Kõik tsoonidesse jäävad seafarmid kontrollitakse VTA poolt üle ning võetakse proovid sigade Aafrika katkule. Tarvastu vallas Vooru külas asuva farmi 10km raadiuses 14 kodusigadega üksust.
Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku leitud kokku üheksas farmis ja majapidamises Viljandi-, Valga-, Tartu-, Järva- ja Lääne-Virumaal.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).
Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Allikas: Veterinaar- ja Toiduameti 05.08.2015 pressiteade