|
Uus labor suurendab Eesti võimekust seirata ohtlikke aineid
(2014-05-24 05:00:26)
| Eesti Keskkonnauuringute Keskus tutvustas Tallinnas uhiuut seirelaborit, mille abil saab analüüsida ohtlikke aineid mis tahes keskkonnast, näiteks veest, pinnasest, õhust ja mujaltki. Moodne labor parandab Eesti seireandmete usaldusväärsust ja kvaliteeti.
„Eestisse on tekkimas tipptasemel võimekus ohtlike ainete keskkonnas leidumise hindamiseks. Me ei pea enam käima Põhjamaades palumas uuringute tegemisel abi, vaid võime neile nüüd juba ise pakkuda tipptehnoloogilist tuge,“ ütles Keit Pentus-Rosimannus labori avamisel. „Usaldusväärsed andmed on õigete otsuste tegemiseks hädavajalikud. Keskkonnauuringute Keskuse uus labor võimaldab senisest palju täpsemalt mõõta, kas ja milliseid ohtlikke aineid meie looduses leidub. Need ained võivad inimesele kahjulikud olla juba väga väikestes kogustes, mistõttu saame olukorra muutustele ka kiirelt reageerida.“
Uus labor suurendab Eesti võimekust prioriteetsete ainete seiramisel ning laiendab uurimustööde ringi, sest analüüse saab teha mis tahes keskkonnast.
Eestil on kohustus seirata ja analüüsida prioriteetseid ohtlikke aineid – ja seda jätkuvalt ning pikas perspektiivis. Prioriteetsete ohtlike ainete seireprogrammi eesmärk on hinnata Eesti veekogude saasteseisundit ja kindlaks teha veekogude probleemseid piirkondi. Uue labori avamispäeval tutvustati ka uut mobiilset õhulaborit MARU, millega saab reaalajas ja sõidu ajal mõõta õhus olevate ülipeente osakeste keemilist koostist ja muid näitajaid. Lisaks Tallinnas asuvale ja mobiilsele laborile valmis uus labor ka Tartus.
Laborid valmisid Eesti-Šveitsi koostööprogrammi projekti „Prioriteetsete ohtlike ainete määramisvõimekuse tõstmine“ raames ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel. Investeeringu kokku on ligikaudu 3,5 miljonit eurot.
Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade | |
|