Austraalia teadlased avastasid rohttaimel antarktika kastevars (Deschampsia antarctica, ik Antarctic Hairgrass) geenid, mis annavad taimele erakordse võime ära hoida jääkristallide teket. Austraalia Victoria osariigi innovatsiooniministri John Brumby sõnul võib see põllumeestele tähendada miljonitesse dollaritesse ulatuvaid lisatulusid.
Antarktika kastevars on ainus heintaim ning üks kahest Antarktika poolsaarel kasvavast soontaimede liigist, kes suudab ellu jääda temperatuuril isegi -30 °C.
Brumby sõnul võimaldab avastus oluliselt tõsta põllukultuuride külmakindlust. Üle kogu maailma ulatuvad külmakahjustusest põhjustatud kaod kuni 15% kogusaagist, olles suurimaks ilmastikust põhjustatud saagikao allikaks. Lõuna-Austraalias ulatuvad ainuüksi nisu ja odra külmakahjustustest tingitud kaod 140 miljoni USA dollarini.
Teadlased on teinud kindlaks analoogilised geenid ka mõnedel parasvöötme heintaimedel (nt raihein). Võrreldes nende taimede geene antarktika kastevarre jääkristallide teket pärssivate geenidega, on välja töötatud ka tehnoloogilised alused suurendamaks mõnede põllukultuuride ja heintaimede külmakindlust.
Allikas: Eesti Geenikeskus CheckBiotech.Org järgi.
|