|
EMPL alustab metsa majandamise piiramise projektiga
(2014-04-01 15:41:55)
| Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit alustab ulatusliku metsade majandamise piiramise projekti, mis annab nii Eesti metsa- ja puidusektorile kui ka Eesti metsade kasutamisele tervikuna täiesti uue arengu- ja tegevussuuna.
Alates tänasest, 01.04. alustab EMPL ulatusliku uuringu läbiviimist, et teada saada, miks mets kasvab. Uuringuga on haaratud kogu Eesti metsaressurss. Uuring vältab kogu tänavu kevadel istutatud metsa raieküpseks sirgumise perioodi jooksul, seejärel toimub tulemuste põhjalik kaardistamine ning analüüs. Uuringu perioodiks, mis vältab hinnanguliselt 80-100 aastat, tuleb Eesti majandusmetsade aastane raiemaht viia nulli.
Alates tänasest ümbritsetakse kõik metsad viie meetri kõrguse elektritaraga. Igasugune inimtegevus metsades nii majandamise kui ka rekreatsiooni eesmärgil on keelatud. Tarastamise põhjus on metsa kasvamiseks häirimatu rahu tagamine, mis on oluline uurimistulemuste huvides. Teisest küljest on tarastamise vajalik võimaliku metsavarguste kasvu tõttu, selgitab EMPL. Nimelt võivad ekstreemselt meelestatud puidukasutajad vältida üleminekut plast- ja metalltoodete kasutamisele ning elektriküttele.
Metsade majandamise piiramise projekti tulemused on paljutõotavad ja pingutust väärt. Projekti rahastamiseks on alustatud läbirääkimisi OPEC–iga (Organization of the Petroleum Exporting Countries - Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon). Suuliste kokkulepete põhjal tunduvad esialgsed väljavaated projekti rahastamiseks väga head.
Järgnevaid positiivseid stsenaariume on mitmeid, kuid kõige oodatumaks võib pidada tänu juurdepääsuteede kinnikasvamisele metsas igasuguse inimtegevuse lõppemist. Tunnustatud keskkonnateadlaste hoiatusel võivad puud siiski kasvada nii kõrgeks, et hakkavad segama lennuliiklust.
Läbiviidud eelanalüüsid näitavad ka seda, et metsade majandamise lõpetamine ei tooks endaga kaasa mingeid olulisi sotsiaalseid muutusi. Kõik seni metsade majandamise ja puidu töötlemisega seotud inimesed (ligikaudu 35 000) asuksid tööle loodavas Metsa Uurimise ja Järelevalve Agentuuris (MUJA), mis hakkab lisaks uuringute läbiviimisele tegelema Eesti metsade tarastamisega.
Töötukassa elukestva ümberõppe programmi toel korraldatakse senistele puidusektoris tegutsenud inimestele kõigis maakondades kursused tarastaja elukutse omandamiseks. Lisaks vajab MUJA hulgaliselt metsavalvureid ning metsa kasvu uurijaid. Kui aga MUJA tööjõuvajaduse rahuldamise järel jääb veel endisi metsa- ja puidusektori töötajaid üle, saab Eesti alustada tööjõuekspordiga, mis tooks riigikassasse vajalikku tulu ja asendaks tänast puittoodete eksporti.
Allikas: Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu 01.04.2014 pressiteade
NB! Pressiteate sisu ja sellest tulenevate tagajärgede eest vastutab pressiteate allikassaatja.
Aiandusinfo OÜ | |
|