14. aprillil tähistatakse üle Eesti kolmandat korda Õuesõppe päeva, millega algab kuus kuud kestev õuesõppimise aasta. Õuesõpe (Outdoor Learning, Utomhus pedagogik) on kogu maailmas üha enam tähelepanu köitev õppimisviis, mis võimaldab lisaks tubasele vahendatud õppele õppijal kogeda õpitavat kõigi meeltega vahetus tegelikkuses. Õuesõpe on õppimine ehedas looduskeskkonnas vahetu kogemise, ise tegemise ja kogetu teistele vahendamisega.
Eesti Televisioon alustab õuesõppe aastal 32-osalise saatesarja Õues õppimine.
Võistkonnad 32 koolist, kus osalevad kuus õpilast ja kaks õpetajat igas koolist, otsivad uudseid lahendusi kõigi ainete õues õppimiseks. Saadete põhjal valmib õppematerjal DVD-del, mida kõik koolid saavad kasutada.
Koostööpartneriks selle juures on Rootsi Linköpingi Ülikool oma 15 aastase kogemusega, mida vahendab professor Anders Szczepanski.
Lisaks saadete salvestamisele toimuvad õuesõppe õpetajakoolitused, kus korraldajateks on Tallinna Ülikool ja Tallinna Pedagoogikaseminar.
14. aprillil kell 11-16 toimub saatesarja ettevalmistamiseks asjakohane seminar Lohusuu Põhikoolis, 15. aprillil kell 10-13 on õuesõppe päev Elva Gümnaasiumis, kus õpetaja Aigi Kapteni juhtimisel tehakse sinasõprust mändidega.
Õuesõppe aasta alguseks ilmub Ilo kirjastuselt esimene kaasaegne õuesõpet käsitlev raamat “Õuesõppe pedagoogika,” autoriteks on Anders Szczepanski ja Lars Owe Dahlgren, tõlkijaks Mikk Sarv.
Õuesõpet toetavad ja aitavad ellu viia Keskkonnaministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Televisioon, SA Innove, Rootsi Suursaatkond Tallinnas, AS Stora Enso Mets, Lohusuu Vallavalitsus, Peipsi Koostöökeskus, Tallinna Ülikool, Tallinna Ülikooli Rakvere Kolledzh, Tallinna Pedagoogikaseminar, Maaülikool, Kirjastus Ilo.
Eesti Koolimetsade Ühendus on kodanike omaalgatuslik mittetulundusühing. Ta ühendab inimesi, kelle jaoks mets on eelkõige elurikas õpikeskkond. EKÜ-sse kuuluvad õpetajad, ettevõtjad, poliitikud, haridus- ja keskkonnaametnikud ning ajakirjanikud. EKÜ on üle-euroopalise programmi Learning About Forests koordineerijaks Eestis ning teeb koostööd Soome, Rootsi, Taani, Norra, Ðoti ja Kreeka samalaadsete liikumistega.
Õuesõppest
Rootsi Linköpingi Ülikoolis on professor Anders Szczepanski algatusel õuesõpet akadeemilise koolitus- ja uuringuainena arendatud juba üle 15 aasta. Oluliselt on seda toetanud rahvusvaheline metsatööstusettevõte Stora Enso AB, rahastades õuesõppe metoodika koostamist kõigi õppeainete jaoks. Hiljuti investeeris Stora Enso õuesõppega seonduvate terviseuuringute ja doktorantuuriõppe alustamiseks Linköpingi Ülikoolis üle viie miljoni Rootsi krooni.
Eestis on Eesti Koolimetsade Ühendus 2004. aastast algatanud õuesõppe aasta alguse tähistamise 14. aprillil, kutsudes koos Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Keskkonnaministeeriumiga üles kõiki õppeasutusi kuni 14. oktoobrini võimalikult palju õppima õues. Igal aastal on professor Anders Szczepanski käinud eesti õpetajaid koolitamas Lohusuu Põhikoolis toimuvatel õuesõppe suvekursustel.
Käesoleva aastaga algab Eesti Televisioonile Sihtasutus Innovelt antud projektitoetusega kaheaastane õuesõppe õpetajakoolitus koostöös Tallinna Ülikooli ja Tallinna Pedagoogilise Seminariga, mille käigus valmib 32 osaline telesaadete sari Õues õppimine, DVD-del interaktiivne õppematerjal õpetajatele ning 5 ainepunktiline akadeemiline õppekava õpetajate täiendkoolituseks.
Eesti metsatööstusettevõte Stora Enso Mets AS toetab alates 2004. aastast koolimetsade ja õuesõppe arendamist igal aastal 50 tuhande krooniga koolide metsaklasside väljaehitamiseks.
Allikas: Eesti Koolimetsade Ühenduse 11.04.06 pressiteade