Homme algab Tallinnas kõrgetasemeline konverents, mis toob kokku mitmeid kliima, poliitika ja majanduse tipptegijaid kogu maailmast, et arutada kliimamuutuste mõjusid ning nende leevendamist Põhja- ja Baltimaades. Kõrgetasemeline konverents "Kliima Põhja- ja Baltimaade vaatenurgast: teadus, poliitika, majandus" toimub 23.-24. oktoobril. Põhiettekanded teevad teiste seas üks maailma juhtivaid kliimateadlasi Jens Hesselbjerg Christensen ning OECD keskkonnadirektor Simon Upton. Aruteluringis osalevad lisaks neile ka Eesti, Soome ja Rootsi keskkonnaministrid Keit Pentus-Rosimannus, Ville Niinistö ja Lena Ek.
„Nii kõrgel tasemel kui algaval konverentsil ei ole Eestis kunagi kliimapoliitikat lahatud. Ma pean hästi oluliseks, et me ei vaataks seda teemat asjana iseeneses, vaid nii, nagu see ka päris elus on: läbi põimunud majanduslike, energia- ja keskkonnaküsimustega. Just seetõttu on esinejate hulgas lisaks kliimavaldkonna tippteadlastele ka arvamusliidrid teistelt aladelt – OECDst ja Maailmapangast Rahvusvahelise Energiaagentuuri ja Stockholmi Keskkonnainstituudin ning Põhjamaade Energiauuringute Keskuseni välja,“ toonitab Eesti keskkonnaminister Keit Pentus Rosimannus.
Kliimateadlane Jens Hesselbjerg Christensen kirjeldab hiljuti avaldatud ÜRO raportist lähtuvalt konkreetseid kliimamuutuste tagajärgi Balti riikidele ja Põhjamaadele. ÜRO kliimaraporti kohaselt on inimtegevus põhjustanud kliimamuutused ja –soojenemise. Raporti aluseks oleva enam kui 1000 eksperdi kohaselt on keskmise õhutemperatuuri ja mereveetaseme tõusu pidurdamiseks tarvis kiirelt tegutseda.
Teise põhiettekande teeb OECD keskkonnadirektor Simon Upton. Euroopa Liidu kliimapoliitika tulevikust räägib konverentsil Artur Runge-Metzger, kes on ELi pealäbirääkija kliimaküsimustes;majanduslikust perspektiivist vaatleb teemat Erika Jorgensen Maailmapangast.
Konverents lahkab kliimaküsimust poliitikute, teadlaste, ettevõtluse ja kommunikatsiooni vaatenurgast: tutvustatakse värskemaid teadusuuringuid ja arutletakse kliimamuutuste mõjust ettevõtlusele. Lisaks räägitakse Põhja- ja Baltimaade võimalustest kujundada ühist kliimapoliitikat ning sellest, kuidas pidurdada kliimamuutusi või nendega kohaneda.
Konverentsi korraldavad Eesti Vabariigi Keskkonnaministeerium, Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus, Tallinna Ülikooli Kommunikatsiooni Instituut.
Allikas: Keskkonnaministeeriumi 22.10.2013 pressiteade