Täna arutavad Euroopa Liidu riikide kalanduse eest vastutavad ministrid plaanitavat kalandusreformi, peateemaks on tagasiheite keelu rakendamine.
“Praegu on Euroopas kohti, kus kuni 80 protsenti väljapüütud kalast heidetakse erinevatel põhjustel vette tagasi. Enamus neist kaladest sureb, mistõttu on tegemist erakordselt inetu ja raiskava käitumisega, mis kalavarusid oluliselt kahjustab. Eesti leiab, et selline tegutsemine tuleks võimalikult kiiresti keelata,” rääkis kohtumisel Eestit esindav keskkonnaminister Keit Pentus Rosimannus.
Kuigi Euroopa riigid on põhimõtteliselt ühel nõul selles, et kõik väljapüütud kalad tuleb ka kaldale tuua, tekitab erimeelsusi uue printsiibi rakendamise tähtaeg. Samuti soovivad mitmed riigid teatud liikidele erandeid, mis pole Eesti meelest põhjendatud ning töötaks vastu tagasiheitekeelu üldisele eesmärgile.
“Eesti kalandus on kindasti üks Euroopa edumeelsemaid ja keskkonnahoidlikumaid. Ainsa ELi riigina on meil juba täna eluvõimetute kalade vette tagasi viskamine keelatud, uus üleeuroopaline kord vaid täpsustaks ja tõhustaks meil juba kehtivat seadust,” ütles keskkonnaminister.
Euroopa kalanduse reformimise peamine eesmärk on ülepüügi lõpetamine ja kalavarude kestlik majandamine, muu hulgas on plaanis muuta kalanduse juhtimine senisest piirkondlikumaks. Liikmesriigid ja Euroopa Parlament soovivad reformi osas lõpplahenduseni jõuda selle aasta jooksul, et muutused saaksid jõustuda 2014. aasta algusest.
Allikas: Keskkonnaministeeriumi 26.02.2013 pressiteade
|