Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Üldlevinud parasiidi esinemistunnuste eiramine vasikatel toob pikas perspektiivis kaasa suure kahju (2012-08-30 12:04:18)

Eesti Maaülikooli parasitoloogiateadur Brian Lassen leidis koostöös kolleeg Søren Østergaardiga Aarhusi ülikoolist Taanis, et vasikate kõhulahtisust põhjustava parasiidi tõttu saavad veisekasvatajad pikas perspektiivis kaudseid kahjusid arvesse võttes kuni 8% vähem tulu.

Kuigi esineb ka juhtumeid, kus nakkus kulgeb ilma igasuguste sümptomiteta, põhjustab Eestis ja ka mujal maailmas veisekarjades üldlevinud ainurakne parasiit Eimeria vasikatel kõhulahtisust, mis jääb veisekasvatajatel tihtipeale tähelepanuta, kuna sümptomid on vaevumärgatavad ning neid võidakse pidada tavaliseks. Brian Lasseni sõnul on kahju kumuleeruv: „See on umbes nagu panga teenustasudega – võtame neid enesestmõistetavana, kuid aasta lõpuks koguneb paras summa.“

Uuringu meetodiks olevast saja looma simulatsioonist ilmnes, et võrreldes hüpoteetilise Eimeria-vaba keskkonnaga, vähendab Eimeria esinemine karjas veisekasvataja sissetulekut 8% aastas, kusjuures vasikate suremusest ning loomade aeglasemast kaalu-iibest suuremat kahju põhjustab esimese seemenduse hilinemine.

Brian Lasseni arvates on probleemi lahendamiseks oluline teadvustada parasiidi esinemist kõigis loomalautades ning seda, et selle sümptomid (kõhulahtisus ja aeglane kaalu-iive) ei ole noorloomade puhul normaalsed. „Arvestades, et parasiit on üldlevinud, ei piisa ainult sellest, et diagnoositakse parasiidi esinemist või mitteesinemist, vaid tuleks kasutada täpsemaid diagnoosimismeetodeid, mis võimaldavad kindlaks teha ka haigusetekitajate hulka,” lisab Brian Lassen. Kuna nakkuse peamiseks allikaks on keskkond, tuleb probleemi ärahoidmiseks panna suurt rõhku loomade pidamistingimustele ning hügieenile.

Täpsem info (inglise keeles): Brian Lassen, Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi nakkushaiguste osakonna teadur, tel 731 3229, e-post: brian.lassen@emu.ee<mailto:brian.lassen@emu.ee>


Allikas: Eesti Maaülikooli 30.08.2012 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.