Polli sordiaretaja Kalju Kask käis detsembris Küprosel Euroopa ploomikonverentsil. Sordiloome on olnud Kalju Kase elutöö, ta on Eesti kuulsate sordiaretajate krahv Friedrich Bergi ja Julius Aamisepa mantlipärija.
Iga uus sort on nagu teaduslik töö, ja nagu iga teaduslik töö, saab ka iga uus õuna- või ploomisort meie rahvuskultuuri osaks. Ning iga sordiaretaja teab, et lisaks riiklikule või ametkondlikule tunnustusele tuleb tunnustus ka rahvalt, nendelt, kes aretaja töövilju suhu pistavad.
Küprose konverentsi kohta kirjutab Kalju Kask järgmist:
„ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon korraldas detsembris Küprosel Euroopa kirsi- ja ploomiuurijate kokkusaamise, osalesid ka teiste Prunus’e taimeperekonna liikide (näiteks virsiku-, aprikoosi- ja mandlipuu) uurijad. Polli aiandusuuringute keskus oli kutsutud osa võtma, Eesti kohta tegi ettekande allakirjutanu.
Korraldajad lähtusid bioloogilise mitmekesisuse säilitamise konventsioonist, mille Eesti president allkirjastas 1994. aastal. Rahvusvahelised kokkulepped põllumajanduskultuuride geenivaramute hoidmise kohta jõustusid 2004. aastal. Prunus’e perekonna geenivaramute säilitamise temaatika kõrval oli päevakorras üle-euroopalise andmebaasi loomine. Kõigil peaks olema vaba ligipääs Euroopa kollektsioonidele materjali saamiseks.
Eesmärgiks on võetud tervislikud puuviljad
EUFRIN on inglise lühend Euroopa puuviljanduslike uurimisasutuste ühenduse kohta. Polli aiandusuuringute keskus on selle liige 2002. aastast. Igal aastal tullakse kokku, et kuulata kümne töörühma tegevusaruandeid ja kavandada uusi uurimusi. Polli esindajana olen pidanud ettekandeid kolmel aastakoosolekul. Tänavu novembris saadi kokku Belgia idaosas Limburgi flaamikeelses provintsis. Järgmise nelja aasta uurimisteemaks kinnitati tervisliku puuvilja tootmise ja tarbimise edendus Euroopas. Tarbija peab saama kontrollida nii aias kasutatavat kui ka koristusjärgset tehnoloogiat. Näiteks peaks ostja saama poes määrata taimekaitsemürkide jääk-koguse viljas. Projektis soovib osaleda 64 ülikooli ja katseasutust.“
Allikas: ajaleht Maaülikool