|
OHTLIKUD AINED. EL Nõukogu ja Euroopa Parlament jõudsid mitteametliku kokkuleppeni Seveso III direkt
(2012-04-23 11:05:49)
| 28. märtsil kiitis alaliste esindajate komitee heaks ohtlike ainetega seotud suurõnnetuste ohu ohjeldamise direktiivi eelnõu (nn Seveso III) kompromissettepaneku. Tegemist on EL Nõukogu ja Euroopa Parlamendi mitteametliku kokkuleppega direktiivi eelnõu osas.
Nn Seveso-direktiivid on peamisteks EL õigusaktideks, mis kohustavad ettevõtjaid võtma ettevaatusabinõusid suurõnnestuste vältimiseks, nt koostama ohutusaruande, teavitama pädevaid asutusi ja kohalikke elanikke ohutusmeetmetest ning õnnetuse korral käitumise juhistest jms. Meetmeid on kohustatud võtma tööstuskäitised, kus kasutatakse suuremates kogustes ohtlikke kemikaale (nn suurõnnetuse ohuga ettevõtted); EL-s on selliseid käitisi ligikaudu 10 000. Eestis on hetkel kehtiv nn Seveso II direktiiv (96/82/EÜ) üle võetud kemikaaliseadusesse.
Märtsi lõpus saavutatud kokkuleppe aluseks on Euroopa Komisjoni poolt 2010.a esitatud uue direktiivi eelnõu ettepanek, mille eesmärk oli kehtiv direktiiv asendada 1. juunist 2015. a. Uue direktiiviga täpsustatakse lisas I (ohtlikud ained, mille kasutamine toob käitajatele kaasa kohustused) loetletud ainete tähistust vastavalt EL klassifikatsioonile (määrus (EL) 1272/2008) ning muudetakse loetelu vastavalt muutunud riskihinnangutele (lisatakse/kustutatakse aineid loetelust). Samuti laiendatakse avalikkuse juurdepääsu ohutusteabele ja õigusmõistmisele ning osalusvõimalusi suurõnnetuse ohuga ettevõtteid puudutavate otsuste tegemisel ning sätestatakse rangemad standardid käitiste kontrollimiseks järelevalveorganite poolt. Seveso III direktiiv jõustub pärast selle ametlikku vastuvõtmist Euroopa Parlamendi ja EL Nõukogu poolt (eeldatavalt 2012. a teises pooles).
Vt Euroopa Liidu Nõukogu pressiteadet (inglise keeles)
Vt Euroopa Komisjoni esitatud eelnõu ettepanekut (pdf-formaat, inglise keeles)
Vt ka Euroopa Komisjoni suurõnnetuste ohu ohjeldamise teemalist veebilehte (inglise keeles).
Allikas: Keskkonnaõiguse uudiskiri/aprill 2012 | |
|