Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Vooluveekogude korrastamiseks ja kalapääsude rajamiseks saab jätkuvalt eurotoetust taotleda (2011-04-04 14:40:35)

 

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi allkirjastas vooluveekogude seisundi parandamise meetme määruse muudatused, mille eesmärk on täpsustada, millised kulud on abikõlblikud, pikendada meetme määruses sätestatud abikõlblikkuse perioodi ning täiendada taotluste esitamise ja läbivaatamise korda, et kiirendada EL struktuurtoetuste kasutamist ja väljamakseid.


Eesti vooluveekogudel on hinnanguliselt ligikaudu 700 paisu, millest paljud asuvad jõgedel, mis on kantud lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaikade nimistusse. Lõhejõgedel omab paisutamine aga olulist negatiivset mõju veekogu seisundile, kalade rändevõimalustele ning seega ka lõheliste ja ka karpkalalaste sigimis- ja noorjärkude kasvualadele, mis on aluseks meie lõheliste populatsioonile Eesti rannikumeres. Vastavalt veeseadusele on paisude omanikel kohustus 1. jaanuariks 2013 tagada kalade vaba läbipääs jõgedel, mis on kantud lõhe, jõeforelli, meriforelli ja harjuse kudemis- ja elupaikade nimistusse. Ülejäänud vooluveekogudel peavad paisutajad tagama vee-erikasutusloa andja põhjendatud nõudmisel kalade läbipääsu 2015. aasta 1. jaanuariks.


Keskkonnaministeeriumi veeosakonna projektide büroo peaspetsialisti Peep Siimu hinnangul on antud meetmega loodud väga head võimalused paisude omanikele veeseadusega pandud kohustuste täitmiseks. „Jääb vaid loota, et vooluveekogudel asuvad paisude omanikud võtavad veeseaduses sätestatud kohustusi täie tõsidusega ning tulevad taotlema abivahendeid SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) poolt 2011. aastal korraldatavatest taotlusvoorudest,“ lisas Siim.


Lõhejõgedel asuvate paisude omanikel ja hüdroenergia tootjatel peavad veeseadusest tulenevalt olema vee-erikasutusload, mis on ka taotluse esitamise eelduseks. Peep Siim soovitab kõigil paisuomanikel juba varakult alustada vee-erikasutuslubade taotlemist Keskkonnaametist ning taotluste koostamise ettevalmistamist. „Vee-erikasutusloa taotlemiseks vajaliku keskkonnamõju eelhinnangu, keskkonnamõju hindamise aruande ning eelprojekti koostamise kulusid on võimalik meetme vahenditest katta ka tagantjärgi, peale KIKi taotluse rahuldamise otsuse tegemist,“ selgitas Siim.


Vooluveekogude seisundi parandamise projektide rahastamise toetuseks on perioodiks 2007-2013 kavandatud Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist 19,17 miljonit eurot, millest avatud taotlusvooru raames kavandatakse kasutada 9,6 miljonit eurot. KIKi poolt korraldatud I taotlusvoorust jagati toetusi kogusummas 2,55 miljonit eurot, ülejäänud summa on planeeritud välja jagada 2011. aastal toimuvate taotlusvoorude raames.

Eeldatavasti toimub II taotlusvoor 2011. aasta juuni lõpus või juuli alguses. Täpse informatsiooni taotlusvooru avamise kohta avaldab rakendusüksus KIK oma veebilehel (www.kik.ee ) aprilli kuu jooksul.


Toetuse saajateks võivad olla avalik-õiguslikud juriidilised isikud, kohalikud omavalitsused, riigiasutused, äriühingud ja mittetulundusühingud. Eraisikutel on võimalik toetust taotleda läbi mittetulundusühingute või ülejäänud määruses toodud toetuse saajatega juhul, kui nendega on saavutatud eelnevad kokkulepped projekti elluviimiseks. Toetuse määr võib maksimaalselt moodustada kuni 100% abikõlblikest kuludest, välja arvatud ettevõtetele, kellele kohalduvad riigiabi andmise reegleid.

 
Kõik määrust puudutavad muudatused on kättesaadavad alljärgnevalt veebilehelt: http://www.envir.ee/1129751.

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 04.04.2011 pressiteade

 

 

Vahendas L. Keba


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.