Neljapäeval, 5. augustil kinnitas Vabariigi Valitsus Osmussaare maastikukaitsealale uue kaitse-eeskirja, mis kaitseb senisest tõhusamalt Natura 2000 elupaigatüüpe ja kaitsealuseid liike.
Osmussaar on kaitse alla võetud maastikukaitsealana, sest lisaks ohustatud taime- ja loomaliikidele on saar väga väärtuslik ka maastikulise tervikkompleksina. “Osmussaarel leidub säilitamist vajavaid geoloogilisi objekte, nagu näiteks pankrannik, paekivipaljandid, rändrahnud, kuid ka pärandkultuurmaastikke, nagu poollooduslikud kooslused,” loetles Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni looduskaitse juhtivspetsialist Marju Erit.
Kaitsealustest liikidest ning elupaigatüüpidest on Osmussaare kaitsealal kaitse all näiteks rannikulõukad, rannavallid, kivi- ja pankrannad, loo- ja rannaniidud, kadastikud jt. Kaitstavatest taimeliikidest on seal levinud mitmed käpalised, taani merisalat, kaljukress, karvane lipphernes ja paljud teised.
Uues kaitse-eeskirjas pälvivad varasemast suuremat tähelepanu kaitsealused linnuliigid, nagu näiteks I kaitsekategooriasse kuuluv tutkas, kuid ka hüüp, niidurüdi ja sooräts, roo-loorkull, teder, sookurg, jõgitiir, randtiir, rukkirääk, vööt-põõsalind ja punaselg-õgija.
Rahvusvahelise tähtsusega märgalade, eriti veelindude elupaikade konventsiooni kohaselt kuulub Osmussaare maastikukaitseala rahvusvahelise tähtsusega märgalade (Ramsari ala) hulka.
Osmussaar kuulub tervenisti maastikukaitsealasse, kaitsela pindala on 489 hektarit, millest 476 ha on riigimaa. Saarel on seitse kinnistut, mille omanikud on Veeteede Amet, Keskkonnaministeerium, Siseministeerium ja Noarootsi vald. Kinnistute omanikud olid kaitse-eeskirja muudatuste tegemisse kaasatud.
Kaitseala on tsoneeritud kaheks sihtkaitsevööndiks ja kolmeks piiranguvööndiks. Kaitseala valitseja on Keskkonnaamet. Nüüdseks on viidud põhikaardi ning maakatastri andmetega kooskõlla ka juba alates 1996. aastast kehtinud kaitseala välispiir.
Lisainfo: Marju Erit, Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni looduskaitse juhtivspetsialist, 472 4722 Agnes Jürgens, Keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik, 626 2811.
Allikas: Keskkonnaministeeriumi 05.08.2010 pressiteade. |