Köögiviljakahjurite ja -haiguste tõrje tulemuslikkuse määravad tõrje õigeaegsus, töölahuse õige valmistamine, doseerimine ja korralik pihustamine ning ilmategurite arvestamine.
Tõrje õigeaegsus
Tõrjet tuleb alustada kahjustajate arengu algfaasis – esimeste kahjurite või haiguslaikude ilmumisel, mil nende elujõud on veel väike. Hilinenud tõrje on vähetulemuslik, eriti taime sisemusse tungivate kahjurite puhul (kaalika-, porgandi-, sibula- ja peedikärbse vaglad, kapsaöölase ja hernemähkuri röövikud), samuti katmikalal, kus kõigi kahjustajate areng on kiire.
Töölahuse valmistamine
Kasutatav vesi olgu pehme (veekogu- või vihmavesi, nende puudumisel ööpäev lahtiselt seisnud kaevuvesi) ja leige. Tõrjepreparaat segatakse kõigepealt vähese veega ja valatakse alles seejärel läbi filtri pritsi paaki. Traktorpritsi puhul täidetakse paak enne tõrjevahendi sissevalamist pooleldi veega ja käivitatakse segisti.
Haiguste ja kahjurite üheaegsel tõrjel tuleb kõigepealt valada vette haigusetõrjevahend ja seejärel kahjuritõrjuja, kusjuures vahepeal segatakse lahust hoolikalt.
Pulbrilistele haigustetõrjevahenditele (Bayleton WP 25, Daconil 75 WP, Rovral 75 WP, Thiowit 80 WG), putukatõrjevahendile Inta-Vir ja kõigile taimsetele pritsimisvedelikele on soovitatav lisada kleepainet (märgajat) – Contact`i (25 ml/10 l), rohelist või majapidamisseepi (20-30 g/10 l) või nisukliistrit (100 ml/10 l). Märgaja kasutamine on eriti vajalik vahakirmega kaetud köögiviljade (kapsas, sibul) pritsimisel – vastasel korral valgub enamik pritsimisvedelikust lehtedelt maha.
Töölahuse korralik pihustamine
See määrab 25-30 % ulatuses tõrjetöö tulemuse. Pritsimisvedelik tuleb udustada, et see ühtlaselt kataks kogu taime ja paremini sellel püsiks. Lestade, lehetäide, ripslaste ja kasvuhoonekarilase tõrjel tuleb hästi märjata taimelehtede alumine pind (kahjurite asupaik). Näiteks Pegasuse (lestatõrjevahend) toime on lehtede alumise pinna pritsimisel 2 korda mõjusam võrreldes ülakülgede pritsimisega.
Tõrjevahendi doseerimine
Hea tulemuse saavutamiseks peab välja pritsima ettenähtud koguse tõrjevahendit (lähtudes kulunormist kg/ha või l/ha), mitte aga piirduda ainult arvestatud pritsimisvedeliku kontsentratsiooniga (g või ml 10 l vee kohta). Taimehaiguse intensiivse leviku või kahjuri suure arvukuse korral tagab soovitud tulemuse tõrjevahendi lubatud maksimumnorm.
Oluline on ka kahjuri liik – punase kedriklesta, ripslaste ja kasvuhoonekarilase tõrjel kasutatakse tõrjevahendit suuremas koguses kui lehetäide puhul.
Ilmategurite arvestamine
Jaheda ilmaga (õhusooja alla +12°) mõjuvad fosfororgaanilised putukatõrjevahendid – Malasiin, Karbofos, Aktellic puudulikult; Fastac, Mavrik 2F, Decis 2,5 EC jt püretroidsed insektiidid aga tulemuslikult.
Taimekaitsetöödeks on kõige sobivamad tuulevaiksed õhtu- ja hommikutunnid, siis ei kandu töölahus ära. Ei sobi soe ja päikesepaisteline keskpäev – suur osa tõrjevahendit aurub (saastub ka õhk, ohustatud on mesilased, kimalased jt kasulikud putukad, samuti pritsija ise). Vihmasel ajal tuleb arvestada kasutatava tõrjevahendi taimekudedesse imendumise aega.
Väino Pallum