Sagedasemad köögivilja säilitushaigused on hahkhallitus, valgemädanik, porgandi-mustmädanik ja märg- ehk baktermädanik.
Hahkhallitus (Botrytis spp)
kahjustab eeskätt kapsast, porgandit ja sibulat. Haigestunud kapsapeadele ja porganditele tekivad vesised, kiiresti suurenevad mädanikulaigud, mis kattuvad halli koheva ja tolmava hallituskorraga. Hiljem tekib hallitusel palju väikesi (1-5 mm) mustjashalle seenemügaraid. Nakatunud kapsad ja porgandid mädanevad märgmädaniku-tüübiliselt. Peedil ja kaalikal areneb hahkhallitus kuivema mädanikuvormina.
Nakkus saab alguse juba kasvuperioodil või koristusel. Haigusele on vastvõtlikud märjal raskel mullal kasvanud või lämmastikuga üleväetatud köögiviljad. Hoidlas haigestuvad esmalt mehaaniliste- ja kahjurivigastustega või vihmaga koristatud köögiviljad. Kergesti haigestuvad rohelistest kattelehtedest vabastatud kapsapead ja koristuse järel või hoiuruumis närbunud porgandid.
Sibulal ilmneb hahkhallituse kahjustus tavaliselt poolteist kuud pärast säilima panekut. Esialgu pehmeneb sibula kaelaosa, kuid haigus võib alata ka sibula küljelt, samuti kannalt (kontaktnakkuse korral). Pehmenenud nakkuskohad vajuvad veidi sisse ja muutuvad kollakasroosakaks. Sibula sisemised soomused on hallikaspruunid ja klaasjad. Sibul näeb välja nagu keedetud. Soomuste vahel ja sibula pinnal moodustub hall tolmav hallituskirme. Sibulad mumifitseeruvad või mädanevad. Halbades säilitusoludes võib hävida 50% sibulatest. Hahkhallitus areneb jõudsalt soojas ja niiskes hoiuruumis. Kergesti nakatuvad puudulikult kuivatatud sibulad.
Valgemädanik (Whetzelinia sclerotiorum)
Kapsale, porgandile ja peedile tekivad pehmed, limased või märjad laigud. Peagi kattuvad haiguslaigud valge vatitaolise seeneniidistikuga, millel algul tekivad läikivate vedelikutilgakestega helehallid, hiljem aga 0,5–2 cm suurused mustad seenemügarad. Haigestunud kapsapead ja porgandid muutuvad pehmeks pudrutaoliseks massiks. Valgemädanik levib hoiuruumis kõrge õhuniiskuse korral ja seda kiiremini, mida kõrgem on temperatuur. Nakkus kandub edasi tervete köögiviljade kokkupuutel haigetega.
Nakatumine toimub juba põllul, eriti vihmaga koristamisel. Porgandi nakatumise põhjuseks on sageli saastunud või raske lõimisega kasvumuld. Kõik köögiviljad muutuvad haigusõrnaks lämmastikuliia ja üheaegse kaaliumivaeguse korral. Porgand haigestub kergemini valgemädanikku, kui juurikad koristuse järel või hoiuruumis närbuvad.
Porgandi-mustmädanik (Alternaria radicina)
Juurika külgedel või peaosal tekivad hallikasmustad, kergelt sissevajunud laigud. Need süvenevad järk-järgult. Porgand on mõru. Haiguslaikudel on juurika kude kõva ja kuiv, läbilõikes süsimust. Porgandid kõdunevad aeglaselt, jäädes seejuures kõvaks. Nakatumine toimub enamasti juba kasvuperioodil, eriti soojal ja niiskel ajal. Säilitamisel kandub mustmädanik edasi ainult niiskes ja üheaegselt soojas hoiuruumis. Soojas ja niiskes õhus moodustub haiguslaikudel seene rohekashall või mustjas eoskirme.
Märg- ehk baktermädanik porgandil (Ervinia carotovora)
Haige taimekude on vesine ja tervest koeosast teravalt piiristunud. Soojas hoiuruumis areneb haigus kiiresti ja haarab kogu juurika, mis muutub pudrutaoliseks haisvaks massiks. Nakatumine baktermädanikku võib toimuda juba põllul. Sel juhul algab mädanemine porgandi alumisest otsast. Haigusetekitaja tungib porgandisse mehaaniliste või kahjurite (porgandikärbes jt) tekitatud vigastuste kaudu. Hoidlas kandub märgmädanik edasi mädanevate juurikate kokkupuutel tervetega.
Säilitushaiguste profülaktiline tõrje
1. Säilitamiseks mõeldud köögivilja tasakaalustatud väetamine, andes küllaldase koguse kaalium- ja fosforväetisi ning mikroelemente. Eriti oluline on säilitusköögivilja küllaldane kaltsiumisisaldus - siis ei suuda patogeensed seened nii kergesti taime tungida. Vältida tuleb lämmastikuliiga.
2. Koristamine kuiva ilmaga ja optimaalsel ajal – täiskasvanuna (liiga vara, kui õhu t° on veel kôrge, koristatud köögivili kaotab elutegevuseks palju toitaineid ja haigestub kergesti). Sibul koristatakse pealsete kolletumisel ja sibulate kuivsoomuste värvumisel.
3. Vigastuste vältimine koristusel ja transpordil.
4. Hoolikas sorteerimine enne säilitusruumi paigutamist - kahjustatud ja mehaaniliselt vigastatud köögivilja eraldamine esmaseks kasutamiseks.
5. Sibulate hoolikas kuivatamine kohe pärast koristamist: algul tõmbetuulega varjualuses ja hiljem pärast pealsete eemaldamist termiline järelkuivatamine hea õhustusega köetavas ruumis, tõstes temperatuuri 10 päeva jooksul järk-järgult +35° kuni +40° C.
6. Hoiuruumide hoolikas ja õigeaegne ettevalmistus köögivilja säilitamiseks – taimejäätmetest, prahist ja mullast puhastamine juba kevad-suvel, desinfitseerimine ja tuulutamine. Desinfitseeritakse ka kasutatav taara ja inventar.
7. Ettenähtud hoiurežiimi jälgimiseks ja reguleerimiseks hoiuruumide varustamine temperatuuri- ja niiskusemõõtjaga.
8. Nakatumist seenhaigustesse (mitte baktermädanikku) vähendab köögivilja tolmutamine kriidipulbriga – kapsas 1-1,5 kg/100 kg, porgand, kaalikas, kartul 1,5-2 kg/100 kg (kasutatud on ka puutuhka, mis peletab ka hiiri ja rotte).
9. Väikeste porgandikoguste hoiustamine kastides 2–3 cm paksuse liivakihi, peenestatud kuuseokste, saepuru või freesturbaga kihitatult. Liiv peab olema puhas (varem kasutamata ) ja veidi niiske. Lisada võib veidi kriidipulbrit või puutuhka. Ka freesturvas ja saepuru peab kuivas hoiuruumis olema parasniiske. Liiva kulub 100 kg porgandite kohta 200 kg. Jahedas ja kuivas hoiuruumis säilib porgand hästi avatud kilekotis (porgandite vahele pannakse sibulakoori või küüslauku).
10. Optimaalse säilitusrežiimi tagamine vastavalt köögivilja liigile:
kapsas 0° kuni +1°, õhuniiskus 70–75%;
porgand +0,5° kuni +3°, õhuniiskus 85–90%;
peet, kaalikas 0° kuni +2°, õhuniiskus 90–95%;
sibul, küüslauk 0° kuni +3°, õhuniiskus 65–70%.
Väino Pallum