Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt

mure kriidiga

Teema Lisatud
Madis: 2004-09-08 10:07:08
Ostsin kevadel 100kg kriiti turba neutraliseerimiseks.Kõik potililled ja köögivilja taimed olid muidu ilusad aga kogu substraadi pind oli kaetud hallitusega.Arvasin, et see on niiskusest.Kuid nüüd sügisel avastasin,et kriidiga neutraliseeritud turvas on üleni mingi hallitusega kaetud, aga neutraliseerimata turvas seal samas kõrval täiesti puhas.Ei tea, mida peaks tegema.Nii ei julge seda kriiti enam kasutada.Oleks hea kui saaks mingit nõu, mida teha!
Aiatark: 2004-09-09 09:14:08
Küsimus on täpse vastuse saamiseks edastatud Sakku Põllumajandusuuringute Keskusse.
Sellise neutraliseerimisainet puudutava probleemiga pole keegi siiani rohkem esinenud. Küll on aga mõnes poest ostetud turbasegus hakanud vohama taimedele kahjulikud seened ning külvid isegi hukutanud või kasvu tugevasti pidurdanud. Tõsi seeni esineb igas turbas, kuid kõik liigid ei mõjuta taimede kasvu kahjulikult.
Soovitus turba ostmisel: koti võtmisel virnast tuleks selle alumist külge kohe kindlasti nuusutada. Vänge ja terava hallituslõhna esinemine näitab selliste seente ohtrust.
Ka kodus pärast koti avamist ja külvide alustamist tuleks nina kohe kotti pista ning lõhna hinnata.
Aivar Õispalu: 2004-09-22 10:49:42
Võib oletada, et antud juhul ei ole tegu hallitusega, vaid halli kirme on tekitanud turba neutraliseerimiseks kasutatud kriit. Sellele viitab muuhulgas asjaolu, et taimede kasv ei ole olnud häiritud.
Toodud andmetest ei selgu, kui palju neutraliseerivat ainet turbale lisati. "Taimede toitumise ja väetamise käsiraamat" soovitab aiandusturba 1 m­³ kohta lisada 7,5-8 kg põlevkivituhka (lubiväetist).
EPMÜ pikaajaliste lupjamiskatsete andmetel on leitud, et lupjamine vähendas tunduvalt seente arvukust mullas. Seega ei ole alust arvata, et lubiväetis suurendaks hallitust tekitavate mikoroorganismide aktiivsust.
Aivar Õispalu
Põllumajandusuuringute Keskuse Agrokeemia labori juhataja
Vastamiseks peate Te olema sisselogitud!
Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.