Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Maheturg 2019: ekspordile orienteeritud Eesti mahesektor vaatab ka siseturu suunas (2019-10-31 08:58:52)

 

Täna, 31. oktoobril toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumis põllumajanduskoja konverents Maheturg 2019, mille keskseks teemaks on mahetoidu pakkumine koolides ja lasteaedades. Konverentsil analüüsitakse ka maheturu olukorda ja väljavaateid ning põllumajanduspoliitika arengusuundi.

 

"Eesti kuulub mahepõllumajandusliku maakasutuse poolest Euroopa Liidu edukamate riikide hulka. Mahetootjad kasutavad rohkem kui viiendikku meie põllumaast. Mahetootmisel on suur osatähtsus ekstensiivses loomakasvatuses - nii lihaveise kui lambakasvatuses. Eesti maheteraviljakasvatajad on suuresti ekspordile orienteeritud," ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

 

Sõrmuse sõnul soodustab mahetootmist pärituul, sest keskkonnakaitselised eesmärgid on väga olulisel kohal tuleviku Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikas ja uue Euroopa Komisjoni prioriteediks on rohemajanduse edendamine.

 

Mahesektori kitsaskohaks võib jätkuvalt pidada mahetooraine vähest väärindamist, et tarbijateni jõuaks mahemärgiga lõpptooted. Mahetoidu tarneahelate arendamisest Taanis räägib Euroopa põllumeeste katusorganisatsiooni Copa-Cogeca mahetöögrupi esinaine Lone Andersen. Taanis on teatavasti väga hästi arenenud mahetoodete tarbijaturg.

 

Konverentsil avaettekandega esineva Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja Sigmar Suu sõnul on mahepõllumajanduse arengusuundadest rääkides pikalt olnud dilemmaks, kas keskenduda ekspordile või kohaliku mahetoidu tarbimisele. Mahesektori areng on näidanud, et keskenduda saab mõlemale. Lisaks ekspordi hoogustumisele areneb ka mahetoitlustamine - sellega tegeleb Eestis teadlikult juba 26 ettevõtet, sealjuures toitlustamise ökomärk on kasutusel 18 toitlustuskohas.

"Samas on palju veel teha, et Eesti mahetoit jõuaks veelgi enam meie enda ja eksportturgude toidulaudadele. Siinjuures on võtmeküsimuseks kujunemas tarneahelate arendamine, et lisaks tootmisele läbimõeldult panustada töötlemisse ja toitlustamisse," rõhutas Sigmar Suu.

 

Konverentsil käsitletakse põhjalikult teemat, mis puudutab mahetoidu pakkumist koolides ja lasteaedades. Tartu linna kogemust selles valdkonnas tutvustab Sirle Sõstra Tartu Linnavalitsusest. Lastevanemate ootustest koolitoidule ja mahetoitlustuse juurutamisest räägib MTÜ Rõuge Kool esindaja Brit Vahter. Margus Timmo Setomaa Liidust ja Lõuna-Eesti Toiduvõrgustiku eestvedaja Kaja Kesküla arutlevad teemal, kas ja mida võiks võtta eeskujuks mahetoidu pakkumise kogemusest Taani ja Rootsi lastele.

 

Mahetootmise nurgakiviks on tarbijate usaldus, mistõttu räägib Anu Nemvalts Põllumajandusametist konverentsil mahekontrolli ja usaldusväärsuse tagamisest mahesektoris. Airi Külvet tutvustab kvaliteedikava rakendamise kogemust mahedas lihaveisekasvatuses.

 

Maheturu konverents toimub täna algava Eesti Põllumajanduse Aastanäituse EPA2019 raames, millel on esindatud üle 100 põllumajandussektori ettevõtte. Aastanäituse raames korraldatakse üle 50 erineva seminari ja konverentsi ning toimuvad Põllumeeste Autopäevad. Homme toimub EPA2019 raames ka Aianduse visioonikonverents ja õhtul peetakse ERMis üle pooletuhande osavõtjaga lõikuspidu. Vaata lisaks www.epamess.ee. Mahekonverentsi päevakava leiab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja kodulehelt: http://epkk.ee/31-10-2019-maheturg-2019/

 

Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja 31.10.19 pressiteade

 

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.