Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Algab Eesti maavarasid tutvustav nädal (2019-05-09 17:51:08)

 

Täna, 9. mail saab alguse kuni 17. maini kestev maapõueteemaline nädal "Maavara – varandus maa all". Kampaania eesmärk on tõsta Eesti elanike teadlikkust sellest, milliseid maavarasid võib Eesti maapõuest leida ja kuidas need meie igapäevaelu mõjutavad ning lihtsamaks muudavad.

Keskkonnaministeeriumi poolt läbi viidud uuringust "Elanike teadlikkus ja hoiakud maapõue valdkonnas" selgus, et inimeste teadlikkus Eesti maavaradest ja sellest, milleks maavarasid kasutada saab, on üsna madal. Madala teadlikkuse põhjuseks hindasid vastajad informatsiooni vähesust ja keerukust, aga oli ka neid, kes arvasid, et info on salastatud. Samas valitseb elanike seas suhteliselt suur huvi mitmete maavaradega seotud teemade vastu.

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kaupo Heinma: "Uuringu tulemused annavad alust arvata, et elanikud ei tunneta sageli maavaradest saadavat kasu, kuna ei seosta maavarasid enda igapäevase tarbimisega. Tegelikult on maapõueressurssidel inimeste elus sama tähtis koht kui toidul ja õhul. Lisaks joogiveena kasutatavale põhjaveele sõltub meie igapäevaelu ka maavaradest, millest saame näiteks elektri- ja soojusenergia, ehitus- ja tee-ehitusmaterjalid, aianduses ning paberi-, keemia- ja elektroonikatööstuses vajaliku. Asjasse süvenemata võib inimestele jääda mulje, et kaevandamisest saab kasu ja rikastub ainult kaevandaja, kuid tegelikult on selle mõju palju laiem ja kasu saajaks on kogu ühiskond."

Heinma sõnul soovitakse kampaania käigus inimeste teadlikkust tõsta, levinud müüte murda ning anda elanikele kindlustunnet, et riik tegeleb maapõue teemadega vastutustundlikult ja inimeste heaolu ning keskkonda arvesse võttes.

Maapõue nädala keskseks teemaks on maavarade vajadus ja kasutamine meie igapäevaelus: milliseid maavarasid Eestis leidub ja kuidas neid ressursse kasutatakse, millised on maavarade kasutamise keskkonnamõjud ja kuidas neid saab leevendada. Lisaks räägitakse riiklikest eesmärkidest maapõuepoliitika rakendamisel, kaevandatud maa korrastamisest ja järelkasutusest, maapõue lubade andmisest ja menetlusprotsessis osalemisest.

Maapõue nädala raames leiavad aset temaatilised üritused Eesti erinevais paigus: toimuvad ekskursioonid kaevandustesse ja karjääridesse, loengud koolides, teemapäevad erinevates muuseumites ja palju muud. Rohkem informatsiooni maapõue nädala sündmuste kohta leiab kodulehelt https://eestigeoloog.ee/maapouenadal.

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade

 

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.