Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaamet alustas hanede-laglede kaitse- ja ohjamiskava koostamist (2019-02-27 07:39:58)


Põllumaadel ristuvad sageli maaharija ja rändlindude huvid. Kevadrändel hanesid pildistas Aimar Rakko.

Keskkonnaamet alustas Eestis pesitsevate ja siit massiliselt läbi rändavate hanede ja laglede ohjamise paremaks korraldamiseks tegevuskava koostamist.

Tegevuskava on suunatud hallhane, rabahane, suur-laukhane, valgepõsk-lagle ja kanada laglega seotud probleemide lahendamiseks. Eestis peatub kevadrände ajal mitme nädala vältel üle 100 000 valgepõsk-lagle ja üle 80 000 suur-laukhane.

"Hanede tegevuskava eesmärgiks on leppida kokku suunised, et ühelt poolt tagada nimetatud liikide populatsioonide soodne seisund ja samal ajal vähendada linnukahjusid põllupidajatele ning riske elanikkonna tervisele ja lennuohutusele," selgitas Keskkonnaameti peadirektori asetäitja Leelo Kukk.

Mitmed haned ja lagled on olnud riikidevahelise looduskaitselise koostöö sihtmärgiks ning nende seisund on viimastel aastakümnetel paranenud. Mõnede haneliste arvukus kasvab hüppeliselt, näiteks valgepõsk-lagle arvukus on 60ndate aastate algusest Lääne-Eestis tõusnud üle kümne korra.

Ohjamiskava hõlmab ka laieneva levikuga võõrliigi, kanada lagle, ohjamist. Eestis on hanede ja laglede kevad- ja sügisrände ajal põllukultuuridele tekitatud kahjud aasta-aastalt suurenenud. See on seotud nii rändel peatuvate lindude arvukuse kasvu kui ka kaasaegse põllumajanduse poolt loodud soodsamate toitumistingimustega.

Hanede tegevuskava koostamisel arvestatakse kaasaegsete teadustööde, Eestis ja meie naabermaades tehtud rakendusuuringute ja seiretulemuste, rahvusvahelise haneliste tegevuskava ning igapäevaste kahjustuste hüvitamise ja jahipidamise käigus kogutud teadmiste ja andmetega. Koostöös Keskkonnaministeeriumiga on käimas linnukahjude ulatuse ja põhjuste ruumiandmete analüüs ning haneliste erinevate heidutusmeetmete mõju selgitamiseks on algatatud pilootuuring, millega hakatakse kevadel uurima hanelistele heidutusjahi otstarbekust.

"Kava koostamiseks moodustatakse konsortsium, kuhu kaasatakse erinevaid huvigruppe, näiteks ornitoloogide, põllupidajate ja jahimeeste esindajaid," kinnitas Leelo Kukk, et kõik huvitatud osapooled saavad sõna sekka öelda.

Hanede ja laglede tegevuskava arvestab ka hiljuti koostatud rahvusvaheliste rabahane, hallhane ja valgepõsk-lagle tegevuskavade suuniseid ning annab praktilised soovitused erinevate riskide maandamiseks Eestis. Heidutusmeetmete pilootuuringu esimene kohtumine toimus 26. veebruaril Tartus. Tegevuskava valmib 2020. aasta sügiseks.

Allikas: Keskkonnaameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.