Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Kaks noort sookurge annavad teadusesse oma panuse (2018-07-06 08:22:45)


Sookurg. Foto: Uko Bleive


Teisipäeva varahommikul püüdsid Eesti Maaülikooli ornitoloogid Aivar Leito, Ivar Ojaste ja Uko Bleive Tartumaal kaks sookurepoega. Teadlased mõõtsid ja kaalusid noored linnud põhjalikult üle ning paigaldasid neile
GPS-GSM-saatjad, et jälgida nende edasist eluteed.

Sookurgedele mõeldud saatjaid oli tänavu kavas lindudele paigaldada kaks ning see õnnestus kohe esimesel korral, kinnitas maaülikooli keskkonnakaitse ja maastikukorralduse õppetooli juhtivteadur Aivar Leito. Kured püüti 3. juuli varahommikul Soitsjärve pesapaiga lähistelt. "Oli ideaalne püügihommik," tõdes Leito. "Kell 4.15 varjusime positsioonidele. Sooja oli kaheksa kraadi."

Peagi ilmus metsast välja vanalinnupaar, kannul kaks poega. Mehed hüppasid varitsusest välja ja kell 4.40 olid pojad käes. Pärast mõõtmisi, kaalumist, rõngastamist ja Ornitela saatjate paigaldamist vabastati linnud kell 5.45.

Leito sõnutsi toitusid kured järgneval päeval samal rohumaal, kus nad viibivad iga päev ning ööbisid oma pesapaigas järve kaldaõõtsikul. "See näitab, et lindudega on kõik korras ja nende elu jätkub samamoodi."

Kahe uue saatja paigaldamise järel saavad teadlased nüüd jälgida kümne Eesti sookure edasist eluteed, nende käitumist ja mis peamine: rändeteed. Senine uurimine näitab, et kured kasutavad kolme rändeteed ning nende valik sõltub suuresti sellest, kus on linnud Eestis munast koorunud. Kuid kas nad jäävad truuks ühele rändeteele või suunduvad talvituma erinevatesse paikadesse, pakubki teadlastele suurt huvi.

Huvilised saavad saatjaga varustatud lindude teekonda jälgida aadressil http://birdmap.5dvision.ee/Allikas: Eesti Maaülikooli pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.