Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eestis toodetud kanamunadest ja linnulihast fiproniili jääke ei leitud (2018-05-15 08:01:34)

Eelmise aasta suvel tuvastati mitmes ELi ja mõnes kolmanda riigi linnufarmis fiproniili sisaldava vahendi kasutamine punase lesta tõrjeks ilma kasutusloata, kirjutab Maaeluministeeriumi toiduohutuse osakonna peaspetsialist Sille Vahter.

Fiproniil on akaritsiid (toimeaine lestade ja puukide tõrjeks), mida aga ei ole lubatud kasutada toiduloomadel. Lisaks kahtlustati ka teiste sarnaste toimeainete võimalikku väärkasutust. Juhtum puudutas ka Eestit, sest Eestisse tarniti Saksamaa päritolu fiproniili jääke sisaldavat munasegu.


Foto: Tiit Koha

Enim piirnorme ületanud proovid pärinesid Hollandist

ELi liikmesriikides viidi 2017. a septembrist kuni novembrini läbi seire, mille eesmärgiks oli saada laiaulatuslik ülevaade kanamunade ja linnuliha saastumisest linnufarmides ebaseaduslikult kasutatud akaritsiididega. Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) 3. mail avaldatud aruanne annab ülevaate uuringu tulemustest.

Eelmisel aastal läbi viidud seire käigus analüüsisid liikmesriigid 5439 kanamunade, -liha ning -rasva proovi. Kokku uuriti 66 erineva toimeaine sisaldust ning mõõdetavas koguses tuvastati ainult fiproniili (915 korral) ja amitraasi (2 korral). 742 proovi sisaldasid toimeainete jääke üle kehtestatud piirnormide. Peamiselt oli tegemist fiproniili piirnormide ületamisega ning kõige rohkem oli ületamisi kanamunades (601 proovis), lisaks olid piirnormid ületatud 134 munevate kanade rasva proovis, 5 munevate kanade lihase proovis ning 2 munapulbri proovis.

Piirnorme ületanud proovid pärinesid Hollandist (664 proovi), Itaaliast (40), Saksamaalt (13), Poolast (11), Ungarist (6), Prantsusmaalt (5), Sloveeniast (2) ja Kreekast (1). Eestis kogutud proovidest ei tuvastatud fiproniili ega teiste uuringuga hõlmatud toimeainete sisaldust.

Piirnormide ületamise põhjuseks oli riikide erinev proovivõtu strateegia. Mõned riigid võtsid proove riskipõhiselt, keskendudes tootjatele, kelle puhul kahtlustati fiproniili kasutamist, samas teised riigid võtsid proove juhuslikult ning seetõttu on riikides saadud mõnevõrra erinevaid tulemusi.

Saadud tulemustest võib järeldada, et kanatoodete saastumine oli peamiselt põhjustatud fiproniili kasutamisest. Ainult ühel juhul tuvastati amitraasi piirnormi ületamine kanamunades.

Uuringu tulemused EFSA veebilehel (inglise keeles)

Taust:

Vastavalt uusimatele teadusuuringutele ei ole fiproniil kantserogeenne ega mutageenne, kuid võib olla inimestele neurotoksilise mõjuga. Olenevalt doosist ja kokkupuute kestusest võib olla erinev mõju kesknärvisüsteemile, kilpnäärmele ja maksale. Suurtes annustes põhjustab fiproniil iiveldust, oksendamist ja peavalu. Toimeaine on väga toksiline vesikeskkonnale, veeorganismidele, kaladele, mesilastele ja lindudele (ka kanad). Fiproniil võib potentsiaalselt saastada põhjavett.

Allikas: Maablogi

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.