Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Riik paneb keskkonnakasutuse rahasse (2018-03-29 12:25:54)

Eile tutvustati Rahvusraamatukogus Eesti keskkonnakasutuse välismõjude rahasse hindamise esimese etapi analüüsi. Sellega on tehtud esimene osa uuringust, mis võimaldab meie keskkonnakasutusele määrata hinna.

Välismõjudeks nimetatakse selliseid mõjusid, mille kulud jäävad teiste, mitte nende tekitaja kanda. "Keskkonnakasutust ja selle mõju saame illustreerida eluliste näidete abil. Võtame näiteks ühiskondlikud kokkulepped, et teatud elutegevusega kaasnevad mõjud on osa ühiskonna toimimisest - näiteks kui naaber grillib või niidab muru, siis me üldjuhul aktsepteerime seda kui normaalse elutegevuse osa. Samas on teises otsas sellised tegevused, mis on keelatud. Näiteks üle piirmäära saastamine, prügi viskamine metsa alla, vastuvõetamatu keskkonnamõjuga tegevused. Selliste tegevuste osas on nulltolerants. Nende vahele jäävad aga tegevused, mis on lubatud, aga omavad keskkonnamõju. Seejuures selle suurus sõltub kumba äärmusse mõju jääb," selgitas Keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna juhataja Kaupo Heinma.

Selle uuringuga soovib Keskkonnaministeerium riigis saavutada olukorra, kus keskkonna-, majandus- ja sotsiaalpoliitiliste otsuste tegemisel arvestatakse keskkonnakasutuse mõjudega. "Keskkonnakasutusega seotud tegevusi tuleb korraldada nii, et sellest tulenevad negatiivsed mõjud on ühiskonna jaoks vastuvõetaval tasemel ning piisavalt kompenseeritud, võttes sealjuures arvesse kaasnevaid majanduslikke, sotsiaalseid ja keskkonnaaspekte," ütles keskkonnaminister Siim Kiisler ja lisas, et ideaalis peaks toodete ja teenuste hinnas olema arvesse võetud ka tema keskkonnamõju.

Keskkonnakasutuse välismõjusid analüüsitakse järgmiste keskkonnakasutuse vormide lõikes: saasteainete heide välisõhku, ebameeldiv lõhn, müra, vibratsioon, saasteainete heide vette ja mulda, veekasutus, veekogude paisutamine ja tõkestamine ning maa hõivamine. Uuringuga valmis ka kaardirakendus, mis võimaldab inimestel vaadata eelmainitud mõjude ulatust üle Eesti. Seda saab vaadata siit.

Keskkonna välismõjude rahasse hindamise analüüsi esimene etapp on esimene osa nende rahasse hindamisest. Analüüsi viis Keskkonnaministeeriumi tellimusel läbi

Estonian, Latvian & Lithuanian Environment OÜ, SA Poliitikauuringute Keskus "Praxis",

SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment, AS Maves, OÜ Inseneribüroo "Steiger". Lisaks on projekti kaasatud eksperte erinevatest teadus- ja uurimisasutustest. Projekti rahastatakse SA Keskkonnainvesteeringute Keskus 2015 aasta keskkonnaprogrammi keskkonnakorralduse programmi eelarvest.

Uuring on leitav siit.


Allikas: Keskkonnaministeeriumi 29.03.2018 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.