Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Konverentsil kõlavad edulood innustavad põllumehi koostööle (2017-11-18 00:02:58)

Maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti ütles 17.11.2017 Eesti Maaülikoolis peetud konverentsil "Ühistegevuse rahvusvahelised kogemused ja edulood" tunnustavalt, et põllumehed on konkurentsivõime ja sissetulekute kasvu nimel astumas arengus järgmist sammu ehk rohkem ühistegevusse koondumas.

"Kui põllumehed on otsustanud mõnes valdkonnas seljad kokku panna, saab riik neile abiks olla ühistegevuslike ettevõtmiste käimalükkamisel - põllumajanduspoliitika roll on pakkuda põllumehele olulist stabiilsust ning ka stiimulit vajaliku arenguhüppe tegemiseks," toonitas kantsler.

Lemetti sõnul teeb Maaeluministeerium tööd, et suureneks põllumeeste konkurentsivõime toidutarneahelas ning maaelu arengukava raames panustatakse ühistegevuse ja teiste koostöövormide suurendamisele.

Eesti ühistegevusel on pikaajalised traditsioonid, mis ajaloos ühel perioodil tuhmusid ja vajavad taasavastamist. Ühistegevus on üks konkurentsivõime aluseid. Koostöö aitab põllumehel sisendmaterjale ostes ja tehnoloogiat kasutades kulusid optimeerida.

Selleks, et olla tänapäeval edukas, peab põllumees tootmise ja tehnoloogia kõrval tundma ka turgusid, töötlemist ja turundust ning oskama arvestada ja ennetada riske. Ühistegevuse senisest aktiivsemaks käivitumiseks vajame ka hästi informeeritud ja seda informatsiooni kasutada oskavaid põllumehi, kes muuhulgas suudavad oma eesmärkide saavutamiseks hinnata erinevate taotlusmeetmete vastavust ning tundma asjaajamise tõdesid.

"Suuremate koguste ühine pakkumine tugevdab põllumeeste võimet läbirääkimisi pidada ka ebastabiilsetest turutingimustest põhjustatud hinnasurve korral. Viimased kriisid põllumajandussektoris on näidanud ka seda, et tugevamana on neist välja tulnud just need, kes koostööd teevad," sõnas Lemetti.

Konverentsil arutleti, et seniste tegevuste kõrval tuleb edaspidi rohkem mõelda toodetele lisandväärtuse andmisele ehk töötlemisele ja väärindatud toodete eksportimisele. Näiteks toidukaupade ekspordi statistika järgi veetakse piimasaadustest 36 % välja toorpiimana ja 34 % lihasektori ekspordimahust on elusveiseid.

"Vaadates ühistegevuse toetamiseks loodud instrumente, võib öelda, et kaetud on kogu ahel ühistegevuse alustamisest kuni ühise toodangu väärindamiseni," rõhutas kantsler.

"Meil on olemas toetusmeetmed, mis aitavad kaasa tootjate koondumisele tootjarühmadesse ning nende võimekuse tõstmisele ja toetavad investeerimist, et tugevdada ühinenud põllumeeste positsiooni tarneahelas," ütles ta. Kantsler tõi näiteks E-Piima eestvõttel elluviidava ühistulise suurprojekti, piimakombinaadi rajamise, mis hiljemalt viie aasta pärast peab olema suuteline töötlema veerandit Eestis toodetud toorpiimast.


Allikas: Maaeluministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.