Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Veterinaar- ja Toiduamet kavandab antibiootikumiresistentsuse leviku piiramiseks​ täiendavaid (2017-11-18 00:02:51)

Kevadel Maaeluministeeriumis vastuvõetud mikroobide antibiootikumiresistentsuse vähendamise tegevuskava esimesed tegevused on käivitunud.

Kui praegu on Ravimiameti kaudu olemas statistika ainult veterinaarravimite müügi kohta, siis tegevuskava järgi on plaanis täiendada registreid nii, et Veterinaar- ja Toiduamet saaks täpsema ülevaate ka antibiootikumite kasutamisest erinevate loomaliikide ravimisel. Registri loomisega alustatakse 2018. aastal.

Plaanis on muuta seadusandlust nii, et igal farmiomanikul on kohustus sõlmida loomaarstiga leping, kus veterinaar koostab iga konkreetse karja tervise- ja ravikava, mida loomade ravimisel tuleb rangelt jälgida.


"Oleme võtnud veterinaarias antibiootikumite kasutamise järelevalves eeskujuks Taani, kus on saavutatud väga häid tulemusi," ütles VTA loomatervishoiu osakonna juhataja Harles Kaup.

Antibiootikumid on loomade raviks vajalikud, kuid nende liigse või väära kasutamise tagajärjel võib haigust tekitavatel bakteritel kujuneda nende suhtes resistentsus, mille tulemusel kaotab ravim oma toime ja sellega ei saa enam nakkushaigust ravida. Mikroobide antibiootikumiresistentsust soodustab praegune laialt levinud praktika, kus suurtes karjades peetavaid loomi ravitakse antibiootikumide joogiveele lisamise kaudu.

Kuigi Eestis müüakse looma kohta Euroopa riikide võrdluses pigem vähe veterinaarravimitena kasutatavaid antibiootikume, saab iga inimene aidata kaasa riski vähendamisele. "Kui loomaarst on välja kirjutanud antibiootikumid, siis tuleb hoolikalt järgida ettenähtud doosi ja kuuri pikkust ja seda isegi juhul, kui looma enesetunne näib pärast mõnda võetud annust paranevat. Sellest on kasu nii haiguse ravis kui ks selleks, et bakteritel ei oleks võimalik leida uusi viise antibiootikumiresistentsuse väljakujundamiseks," rõhutas Kaup.

Tegevuskava eesmärk on rõhutada nii farmiomanikele kui ka loomaarstidele antibiootikumide vastutustundliku kasutamise tähtsust. Mikroobide antibiootikumiresistentsuse (AMR) vähendamise tegevuskavaga on võimalik tutvuda siin.


Teema olulisusele viitab ka 23. novembril Brüsselis toimuv AMR-teemaline konverents alapealkirjaga: Ühtse tervise saavutamise tegevuskava ja tõenduspõhine poliitikakujundamine.​​

Taust:

·13.-19. novembrini toimuv ülemaailmne antibiootikuminädal kutsub üles vastutustundlikkusele antibiootikumide tarvitamisel.

·Ülemaailmset antibiootikuminädalat tähistatakse WHO, FAO ja OIE koostöös. Esmakordselt tähistati ülemaailmset antibiootikuminädalat 2015. aastal. Eestis on Terviseameti eestvedamisel tähistatud Euroopa antibiootikumipäeva 18. novembril alates 2008. aastast.Allikas: Veterinaar- ja Toiduameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.