Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Esimesed katsed süsteemselt kinnisvaratehingute üle arvestust pidada tehti 1460. aastal (2017-11-15 00:45:47)Vanim teadaolev kaart, millelt Eesti leiame, on 1154. aasta Al-Idrisi kaart. 1460. aastatel seati sisse raamat (alloleval pildil), milles on esimesed püüded süsteemselt, tänavate lõikes Tallinna kinnisvaratehingute üle arvestust pidada. Sellesse raamatusse mahuvad tehingud tolleaegse Tallinna kinnisvaraga aastani 1620. Tänaseks on kinnistute ja maaomandi andmed infosüsteemides. Kuidas uued tehnoloogiad maaomanike ja maakatastri jaoks veel paremini tööle panna, arutatakse täna jätkuval rahvusvahelisel katastrialasel konverentsil.

"Maa-amet on Euroopa kolleegide seas hästi tuntud oma e-lahenduste poolest. Konverentsi alustasime ettekannetega, mis tutvustavad Eestit e-riigina ja mis olid inspireerivad meie Euroopa kolleegidele. Rääkisime näiteks e-residentsusest, andmesaatkonnast ja e-katastrist," ütles Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits. "Peaettekandes Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja Janek Rozov tutvustas andmete vaba liikumist, mida nimetatakse ka Euroopa viiendaks vabaduseks. Kinnisvara valdkonnas võiks see tähendada, et kui inimesel on varad mitmes riigis, saab ta päringuid teha ühest keskkonnast ja ei pea mitme riigi süsteemidest oma vara kohta teavet otsima. See hoiaks kokku inimeste aega ja lihtsustaks asjaajamist," lisas Tiits.

Eesti jälgib konverentsil huviga arenguid plokiahela tehnoloogia ja 3D-katastri valdkonnas. Eesmärk on arendada maakatastrit nii, et eraisikutel, aga ka riigil oleks tagatud õiguslik, turvaline ja ühtaegu lihtne ligipääs kinnistu andmetele. Kõige selle taga peab olema usaldus.

"Kataster on koht, kus hoitakse andmed kinnisasja piiri ja ruumilise ulatuse kohta. Seega katastrist rääkides on kõige tähtsam, et infosüsteemide edasine arendamine tooks kokkuvõttes kasu ennekõike maaomanikele ja andmekasutajatele. Seetõttu ongi meie laiem eesmärk läbi katastri kvaliteedi parandamise muuta süsteem efektiivsemaks ning maaomanikke ja riiki vähem koormavaks," selgitas Maa-ameti katastri kvaliteedi osakonna juhataja Tõnu Kägo.

13.-15. novembrini toimub Tallinnas Euroopa Liidu Katastrite Püsikomitee (PCC) konverents "Towards Digital Europe and Spatially Enabled Societies", kus katastriorganisatsioonide esindajad 22 riigist üle Euroopa jagavad maakatastri arendamise värskemaid edulugusid.

Euroopa Liidu Katastrite Püsikomitee konverents on regulaarselt toimuv üritus, mida Eesti võõrustab esimest korda, seoses Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisega. Euroopa Liidu Katastrite Püsikomitee (PCC) koondab endas katastri- ja kinnistusameteid ning kaardistusorganisatsioone. Konverentsi korraldab Maa-amet koostöös Keskkonnaministeeriumiga.

Allikas: Maaameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.