Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Satelliitidelt kogutud andmed ootavad laiemat kasutamist avalikes teenustes (2017-11-06 15:59:23)

 

Euroopa kosmosenädal jätkub täna Copernicuse infopäevaga, kus innustatakse eraettevõtteid ja avaliku sektori organisatsioone arendama avalikke teenuseid satelliitidelt kogutud andmete abil. Tallinnas ministeeriumide ühendhoones toimuvale infopäevale koguneb ligi kakssada osalejat eri riikidest.

 

"Täna toimuva Copernicuse infopäeva eesmärk on kasvatada huvi satelliitidelt kogutud andmete vastu ning pakkuda ideid ja mõtteainet, kuidas avalik ja erasektor saaksid panna Copernicuse programmi raames kogutud tohutu andmehulga inimesi ja riiki teenima," ütles Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits. "Maa-amet omalt poolt panustab riikliku satelliidiandmete jaotuskeskuse ehk ESTHubi loomisega, mis lihtsustab Sentineli satelliidiandmetel põhinevate teenuste väljatöötamist. Hetkel on pooleli hankeprotsess, mille käigus soetatakse sobilik riistvara- ja tarkvaralahendus andmete alla laadimiseks, jaotamiseks, arhiveerimiseks ja töötlemiseks."

 

Copernicus on Euroopa Liidu Maa kaugseire programm, mida juhib Euroopa Komisjon koostöös Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ja teiste partneritega. Copernicuse programmi raames on orbiidile viidud juba kuus Sentineli satelliiti ­- igal oma eesmärk. Nõnda on olemas pidev andmevoog maakasutuse, merenduse, metsanduse, atmosfääri, keskkonnakaitse, riigikaitse, tervishoiu aga ka majandusega seotud valdkondade kohta.

 

Copernicus aitab radarkaugseire abiga tuvastada näiteks põldudel toimuvaid tegevusi, kaardistada jääolusid, leida muutusi metsade pindalas ja kõrguses ning jälgida veekvaliteeti.

 

"Sentineli satelliitidelt saadavad andmed pole küll nii kõrge ruumilise lahutusvõimega kui näiteks ortofotod, kuid satelliitidelt saab andeid märksa sagedamini. Kui Maa-amet katab aastas umbes poole Eesti territooriumist 25-sentimeetrise lahutusvõimega ortofotoga, ja tiheasustusalad veelgi detailsemate piltidega, siis satelliidifotod katavad kogu Eesti iga kuu 10-meetrise ruumilise lahutusvõimega piltidega," selgitas Maa-ameti geoinfosüsteemide büroo peaspetsialist Ants Vain satelliidi- ja aeropiltide erinevust, tuues välja, et mõlemal on oma eelised ja üks täiendab teist.

 

Copernicuse programmi infopäeval tutvustatakse ka rahastusvõimalusi projektidele, mis on suunatud avalikule sektorile innovaatiliste lahenduste hankimiseks.

 

Copernicuse infopäeva korraldavad Maa-amet, Euroopa Komisjon ja tema partnerid ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Infopäev on osa Euroopa kosmosenädalast ja Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise programmist.

 

Kava: http://copernicus.eu/infosession-estonia

 

 

Allikas: Maa-ameti 6.11.17 pressiteade

 

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.