Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti teadlaste kogemused aitavad kaitsta Valgevene suur-konnakotkaid (2017-09-29 00:19:28)

 

Sel suvel alustas Eesti Maaülikool projekti "Globaalselt ohustatud suur-konnakotka teadmispõhine kaitse Valgevenes". Projekti eesmärgiks on rakendada Eestis kotkaste uurimisel omandatud teadmisi ja kogemusi Valgevene suur-konnakotka asurkonna seisundi selgitamisel ja kaitses.

 

"Suur-konnakotkas on globaalselt ohustatud lind, kes on suuresti oma kunagisel levialal Euroopas kadunud või jäänud üliharuldaseks. Eestis elab see kotkas vaid kümmekonnas paigas ja nendestki enam kui pooltes kohtades esinevad nad segapaaridena väike-konnakotkaga," selgitas Eesti Maaülikooli vanemteadur Ülo Väli. Ta lisas, et väljaspool Venemaad leidub suur-konnakotkaid arvukamalt veel vaid Valgevenes, kus hinnanguliselt pesitseb 120-160 paari. Sealse asurkonna kaitse on Euroopas võtmetähtsusega ja seetõttu tuleb sinna suunata senisest enam uurimis- ja looduskaitsetegevusi.

 

Tänavu märgistati Valgevenes GPS-saatjatega kuus suur-konnakotkast, et uurida nende elupaigavalikut pesitsus- ja talvitusalal ning selgitada välja olulisemad rändeteed. Samuti koguti lindudelt geneetilisteks analüüsideks 50 DNA-proovi, et määrata väike-konnakotkaga hübridiseeruvate paaride osatähtsus Valgevenes.

 

Kaheaastase projekti partneriteks on mittetulundusühingud Kotkaklubi Eestist ning Akhova Ptushak Batskaushchyny (BirdLife Belarus) Valgevenest ning seda rahastab arengukoostöö programmi raames Eesti Välisministeerium.

 

Eestist asub tänavu sügisrändele kaks GPS-saatjatega suur-konnakotkast, viis väike-konnakotkast ja üks kahe liigi hübriid. Nii meie endi lindude kui ka Valgevene kotkaste rännet saab jälgida internetis aadressil http://birdmap.5DVision.ee.

 

 

GPS-saatjaga suur-konnakotkas Tihon on asunud esimesena rändeteele (foto: Urmas Sellis)

 

 

Esimesena rändeteele asunud suur-konnakotkas Tihon on veel vabatahtliku abilise Aleksander Sobolevi süles (foto: Urmas Sellis)

 

 

Urmas Sellis Kotkaklubist selgitab Valgevene kotkauurijatele, kuidas paigaldada GPS-saatjat (foto: Ülo Väli)

 

 

Allikas: Eesti Maaülikooli 28.9.17 pressiteade

 

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.