Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Matsalu loodusväärtusi on kaitstud juba 60 aastat (2017-09-19 14:09:58)

Foto: Šoti mägiveis Haeska rannas Matsalus. Foto Kaarel Kaisel.

Matsalu looduse 60. kaitsmisaastat tähistatakse 21. septembril Penijõe mõisas toimuva juubeliüritusega "Matsalu jäljed filmikunstis".

Tänavu täitub 60 aastat ajast, mil moodustati Matsalu rahvuspargi eelkäija Matsalu riiklik looduskaitseala. Aastapäeva tähistatakse Matsalu rahvusvahelise loodusfilmide festivali raames toimuva juubeliüritusega, kuhu on oodatud kõik endised ja praegused Matsalu rahvuspargiga seotud tegutsejad, teadlased ja teised loodushuvilised. Penijõe filmiõhtul saab näha vanu filme Matsalu loodusest ning kuulda filmitegijate ja endiste looduskaitsetöötajate kommentaare Matsaluga seotud kogemustest.

"Matsalu rahvuspargi looduse ja inimese koostöö on aegade jooksul muutunud ja sellest lähtuvalt on ka looduskaitseline tegevus muutustega kaasas käinud. Aeg-ajalt on vaja aga kohtuda ja mõtestada möödunut, et mõista, mis on väärtuslik ja kuidas siinset looduskaitset korraldada ja suunata ka tulevikus," ütles Keskkonnaameti looduskaitse nõunik Kaja Lotman, kes on Matsalus tegutsenud üle 25 aasta.

Matsalus on loodus toiminud koos inimesega, üksteist kaitstes. Asjata ei nimetata Matsalu tähtsamaid alasid poollooduslikeks -ilma mõõduka inimtegevuseta ei säiliks avarad luhad, rannakarjamaad ja puisniidud, mis on koduks paljudele haruldastele looma-, linnu-ja taimeliikidele.

"Ka tänavu on ulatuslikud luha- ja rannaniidud täitunud rändlindude parvedega, kes valmistuvad pikaks lõunamaa lennuks. Seega on praegu just parim aeg ühendada filmielamused linnuvaatlustega Matsalu vaatlustornides," soovitas Kaja Lotman.

Täpsem lisainfo sündmustest on leitav Keskkonnaameti kodulehelt.

11. juulil 1957. aastal loodi Eestis Looduskaitse Valitsus ning asutati neli riiklikku looduskaitseala: Matsalu, Nigula, Vaika ja Viidumäe. Matsalu rahvuspark loodi looduskaitseala põhjal 10. mail 2004. a kaitsmaks Lääne-Eestile iseloomulikke kooslusi ning Väinamere loodust ja kultuuripärandit.

Matsalu rahvuspark kuulub üleeuroopalisse Natura 2000 kaitsealade võrgustikku ning on Euroopa üks tähtsamaid linnukaitsealasid. Ligi 500 ruutkilomeetrise pindalaga rahvuspark on arvatud rahvusvahelise tähtsusega Ramsari märgalade hulka ning on tunnustatud Euroopa kaitsealade diplomi ja säästva turismi sertifikaadiga.


Allikas: Keskkonnaameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.