Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaministeerium: laane- ja salumetsade uute kaitsealade ettevalmistamine alles käib (2017-08-14 17:25:29)


Tänane Postimees kirjutas oma artiklis, et riik võtab laane- ja salumetsade kaitseks range kaitse alla tuhandeid hektareid lageraielanke.

Selgitame, et uute kaitsealade moodustamine salu- ja laanemetsade kaitseks kokku 27 000 hektaril RMK alal lepiti huvigruppidega kokku metsaseaduse muutmise arutelude käigus 2017. aasta talvel. Alad valiti riigimetsas välja Tartu Ülikooli teadlaste ettepanekute järgi. Kohe peatati RMK juhatuse otsusega nendel aladel majandustegevus, seega enne seda otsust on noid alasid majandatud tavaviisidel. Lisaks loodavatele uutele kaitsealadele peatati raied ka riigimaal hoiualadel ning kaitsealade ja püsielupaikade piiranguvöönditesse jäävates salu- ja laanemetsades, kus on kohati samuti vajalik praegu kehtiva kaitsekorra muutmine.

Hetkel on RMK-s käimas nende uute kaitsealade kaitse alla võtmise ettevalmistamine. Tervikanalüüsi, mille põhjal järeldusi teha veel valminud ei ole. Samas, kuna uuteks kaitsealadeks planeeritud territooriumid on varasemalt olnud majandamises, siis sisaldas esialgne ettepanek ka mitmeid raiutud alasid ja kindlasti jääb neid ka lõpuks kujunevate alade koosseisu. Üheks eesmärgiks selles protsessis on võimalikult suurte terviklike alade pikaaegne edasine kaitse, mitte väikeste killustatud alade teke. Pika perspektiiviga suuri alasid eelistab ka Tartu Ülikooli juhtivteadur Asko Lõhmus, kelle arvamus Postimehe artiklis kajastub. Septembri alguseks selgitavad RMK ja Tartu Ülikooli teadlased välja täpsustatud kaitsealade piirid ja kaitsekorrad, samuti esitatakse andmed, kus ja mida täpselt oleks mõistlik kaitse alla võtta. Seejärel saab arutada ja vastu võtta otsused.

Keskkonnaministeerium lähtub looduskaitse korraldamisel põhimõtetest kaitsta kaitsealuseid liike ja elupaiku seal, kus nad eksisteerivad. Eesti maismaast on kaitse all kokku ca 18,7%, sellest suur osa kuulub ka Natura 2000 võrgustikku, mis koosneb 66st linnualast ja 542st loodusalast kogupindalaga 14 863 km2. Pisut alla poole Natura aladest asub meres. Eesti maismaa territooriumist on Natura 2000 aladega kaetud ca 17%.

Metsanduse ja looduskaitse arengukavades aastani 2020 seatud eesmärk võtta range kaitse alla vähemalt 10% Eesti metsamaast on saavutatud, range kaitse all on 270 000 hektarit metsa. Kokku on metsadest erinevate kaitsepiirangutega 25%. 2016. aasta lõpu seisuga on riigimetsast range kaitse all 19%, uute kaitsealade moodustamisega ületab see number 20% piiri.

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 14.08.2017 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.