Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Ilmavaatlus uue tehnikaga (2017-07-05 16:51:23)


Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala rõõmustab uue ilmavaatlusvõrgu tehnika üle, mis paigaldatakse peagi mõnda Eestis asuvasse ilmavaatlusjaama. Paremal automaatjaamad tootnud ning need pidulikult üle andnud Soome firma Vaisala OY Balti regiooni müügijuht Jukka Sihvola.


Ilmavaatluse osakonna asejuhataja Külli Loodla ning Keskkonnaministeeriumi kantsler Andres Talijärv lasevad taevalaotusesse ilmasondi. Selliseid sonde lennutatakse õhku üks ööpäevas, need tõusevad kuni 32 km kõrgusele ning edastavad umbes pooleteise tunni jooksul olulisi andmeid erinevatest sfääridest, mille andmed aitavad sünoptikutel koostada ilmaprognoose.


Keskkonnaagentuuri ilmavaatluse osakonna asejuhataja Külli Loodla tutvustas uusi automaatseid ilmamõõtmise seadmeid, mis meenutavad oma väljanägemiselt igavaid kastikesi, kuid mis peidavad endas kallist ja täpset mõõtmistehnikat.

Fotode autor: Valdo Jahilo

Täna jõudis Soomest Keskkonnaagentuuri kohale esimene partii suuremast hankest, mille käigus saavad värsked automaat-mõõteseadmed 16. ilmavaatlus- ja hüdroloogiajaama. Tegemist on ühe mahukama lepinguga projektis "Meteoroloogiliste ja hüdroloogiliste näitajate seire arendamine kliimamuutuste hindamiseks või prognoosimiseks", mida finantseeritakse Euroopa Ühtekuuluvusfondist.

Saabuvast esimesest partiist saavad täiendust Pärnu, Ruhnu, Valga, Kunda, Virtsu, Pakri, Kunda, Särevere, Narva linna ja Kulgu mõõtejaamad. Tegu on ilmavaatlusjaamade automatiseerimise ja sealse tehnika uuendamise protsessiga, et tagada kogutavate andmete järjepidev, töökindlam ja kvaliteetsem talletamine.

Esimese partii automaatjaamade tehnikast avasid täna Harku aerojaamas ühiselt Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala ning seadmed tarninud Vaisala OY Balti regiooni müügijuht Jukka Sihvola. Lepingu järgselt sisaldas saadetis anemomeetreid, pluviomeetreid, püranomeetreid, tseilomeetreid, pürgeomeetreid ja mitmed teisi andureid, millega mõõdetakse õhu temperatuuri, õhu rõhku, vee temperatuuri, vee taset, tuule suunda, tuule kiirust, suhtelist õhuniiskust, sademete kogust, summaarset kiirgust, hajuskiirgust, ultraviolettkiirgust, päikesepaiste kestust, maapinna temperatuuri, pinnase temperatuuri, pilvekõrgust, ilmatüüpe.

"Kõik seadmed vananevad ning vajavad aeg-ajalt uuendamist. Hea meel on tõdeda, et meie lepingupartner Vaisala OÜ on maailmatasemel tegija, kelle seadmeid võib kohata mistahes maailma nurgas. See lisab meile kindlustunnet, et mõõdetavad andmed saavad korrektselt ning turvaliselt talletatud." kiitis Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala Soome partnereid.

Kokkuvõttes on uute seadmetega tagatud ilmaandmete järjepidev registreerimine ning nende tõrgeteta töö. Projekt algas 2015 aasta alguses ning kestab kuni 2019 kevadeni.

Allikas: Keskkonnaagentuuri 05.07.2017 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.