Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Aivar Sõerd: loodame, et riigikohus peatab valitsuse seaduserikkumise (2017-03-21 09:14:34)


Riigikogu rahanduskomisjoni liikme, endise rahandusministri Aivar Sõerdi sõnul on ootuspärane, et õiguskantsler viib maksutõusude vaidluse riigikohtusse.

„Pahelise õigusloome eredaim näide, asjatundjate kriitikast hoolimata ülepeakaela ette valmistatud praakseadus suruti koalitsiooni poolt riigikogus eelmise aasta lõpus turbomenetlusega läbi. Seda tehti sõnamurdlikult varasemate seadustega antud lubadusi rikkudes ja seadusloome menetlusreegleid järgimata. Oli tõesti vaid aja küsimus, millal õiguskantsler sekkub,“ lausus Sõerd.

Endine rahandusminister märkis, et riik võib kaaluda tähtajalistest lubadustest taganemist üksnes erandlikel asjaoludel, näiteks ränga majanduskriisi puhul. Alkoholiaktsiisi täiendaval tõstmisel tema sõnul sellist olukorda polnud.

„Õigusriik peab austama juba antud lubadusi ja seadusemuudatust ei saa vastu võtta põhiseadust rikkudes. On igati ootuspärane, et järgnevalt teeb õiguskantsler riigikohtule ettepaneku täiendavad aktsiisitõusud kehtetuks tunnistada,“ ütles riigikogu liige.

Sõerd juhtis tähelepanu, et põhiseadusvastane alkoholiaktsiisi täiendav tõus on koalitsioonile oluline lubaduste katteallikas.

„Eelmise aasta lõpus kiiruga kokku pandud koalitsioonileppe katteallikate tabel on juba laiali lagunenud. Koalitsiooni antud lubadused ja riigile võetud kohustused on osutunud kulukamaks kui esialgu arvestati, samas katteallikad on üksteise järel ära kadunud. Täiendavatest aktsiisituludest loodab koalitsioon saada lisatulu tänavu 25 miljonit eurot ja järgmisel aastal 58 miljonit eurot. See on üks põhjus, miks valitsusliit ei saa tunnistada seaduserikkumist,“ lisas ta.

Koalitsiooni alkoholipoliitika soosib endise maksuameti juhi sõnul kange alkoholi tarbimist.

„Eesti ei asu üksikul saarel. Aktsiisipoliitikat kujundades tuleb arvestada teiste riikide, eriti naabritega. Aktsiisitõusude mõjul on vähenenud Eesti sisetuturul alkoholi müük, aga turu vähenemine ei tähenda tarbimise vähenemist, sest täiendavad kogused tuuakse nüüd üle piiri. Rahvatervise seisukohast on see pigem halvem, sest Lätist tuuakse korraga suuremad kogused,“ lausus Sõerd.

Allikas: Riigikogu uudised

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.