Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaministeerium kutsus keskkonnaorganisatsioonid uuesti metsaseaduse muudatusi arutama (2016-12-01 15:19:16)

Kuigi kevadel jõuti huvigruppidega metsaseaduse muudatuste osas üksmeelele, on küpsete kuusikute raievanuste langetamine tekitanud taas küsimusi, mistõttu kutsus keskkonnaministeerium keskkonnaorganisatsioonid uuesti teemat arutama.

"Kahetsusväärselt oleme täna olukorras, kus kevadel saavutatud kokkuleppest langetada viljakate boniteediklasside kuusikute raievanust ning vastukaaluks astuda selgeid samme laane- ja salumetsade range kaitse vajakute katmiseks, on keskkonnaorganisatsioonid taganenud ning metsaseaduse muutmise ümber on tekkinud eksitav müra," selgitas keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp.

Kuuse raievanust on plaanis alandada ainult majandatavate metsade viljakate boniteediklasside (Ia, I) kuusikutes, mis moodustavad metsaregistri andmetel Eesti metsadest alla 6%. Täna kehtiva metsaseadusega seatud raievanused ei võimalda alati majandusmetsade viljakate boniteediklasside kuusikuid optimaalses eas kasutusse võtta, seetõttu väheneb puistute tootlikkus ning juure- ja tüvemädanike tõttu halveneb puidu kvaliteet. Hetkel peavad raiutavad kuusikud olema minimaalselt 80 aastat vanad, eelnõu kohaselt saaks raiet lubavaks vanuseks olema Ia boniteediklassis 60 aastat ning I boniteediklassis 70 aastat.

"Oluline on märkida, et üle 80% erametsade ning 55% riigimetsa Ia ja I boniteediklasside kuusikutest, mis raievanuse alandamisel oleksid justkui täiendavalt raieküpsed, on juba praegu võimalik raiuda küpsusdiameetri alusel. Täiendav võimalus raieks tekib metsaregistri andmetel ligi 4200 hektaril ehk vähem kui 0,2% Eesti metsadest," täiendas Lamp.

18. mail toimunud metsandusnõukogu kohtumisel ja sellele järgnenud väiksema ringi kohtumistel keskkonnaorganisatsioonidega jõuti kokkuleppele, mis vormistati ka kohtumise protokollis, et I ja Ia boniteedi kuusikute raievanuse langetamine seotakse laane- ja salumetsade range kaitse vajakute katmise protsessiga, mille keskkonnaministeerium kirjeldab metsaseaduse muutmise eelnõu seletuskirjas.

"Sellest on ministeerium ka kinni pidanud. Septembris huvigruppidele saadetud seaduse eelnõu seletuskirjas on kirjeldatud konkreetsed tegevused vajakute katmiseks ning lisaks on alates suvest paralleelselt vajakuid ka reaalselt kaetud," kinnitas asekantsler.

Kui suve hakul oli veel puudujääke loo-, sooviku-, laane- ja salumetsa tüüpides, siis tänaseks on kaetud kõik range kaitse puudujäägid loo- ja soovikumetsa osas ning laane- ja salumetsa tüüpides on vajakud vähenenud vastavalt 2600 ja 2100 hektari võrra.

"Seega oleme enne majandusmetsade viljakate boniteediklasside kuusikute raievanuse langetamist juba praeguseks katnud range kaitse puudujääke laane- ja salumetsades hektariliselt rohkem kui juurde tekkiv raievõimalus. Lisaks on analüüsitud muid meetmeid vajakute vähendamiseks ning vajalikuks võib osutuda päris uute kaitsealade moodustamine, mida plaanitakse teha riigimaadel," lisas Lamp.

Kohtumine keskkonnaorganisatsioonidega on planeeritud järgmisesse nädalasse ning sinna on kutse saanud Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) esindav Eesti Ornitoloogiaühing, kellel on palutud kaasata kõik teemast huvitatud EKO liikmed.

Rohkem infot metsaseaduse planeeritavastest muudatustest ning vastused internetis levivale kriitikale ja eksitavale infole leiab siit: http://www.envir.ee/et/uudised/metsaseaduse-muutmisest-korduma-kippuvad-kusimused

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 01.12.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.