Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Toiduainetööstus tootis esimesel poolaastal 690 miljoni euro väärtuses (2016-10-11 12:42:05)


Toiduainetööstus tootis 2016. aasta esimesel poolaastal 690 miljoni euro väärtuses. Oluline toodangumahtude vähenemine rahalises väärtuses toimus kala- ja piimatööstuse ettevõtetes, selgub Maaeluministeeriumis koostatud Eesti toiduainetööstuse 2016. aasta I poolaasta ülevaatest.

"Väljamüügihindade languse tõttu pidid toidutööstused esimesel poolaastal seniste müüginumbrite säilitamiseks oluliselt rohkem vaeva nägema. Kuigi toodangumahtude rahalises väärtuses, müügitulus ning kuludes suuri muutusi ei olnud, vähenes nii ettevõtete loodud lisandväärtus kui ka tööviljakus," ütles Maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand. "Kogu sektori efektiivsuse languse peamine põhjus oli keeruline olukord eelkõige piima- ja kalatööstuses."

Toiduainetööstuse müügitulu oli 2016. aasta I poolaastal 860 miljonit eurot, mis on 0,6 protsenti vähem kui samal perioodil aasta varem. Enamikel tegevusaladel müügitulu kasvas, suur vähenemine oli kalatööstuse (-25%) ja piimatööstuse (-11%) ettevõtetes. Toiduainetööstuse kulud kasvasid 3 protsendi võrra.

"Piim annab enam kui viiendiku kogu toiduainetööstuse toodangust, seega mõjutab see tugevalt kogu sektori käekäiku. Mõningane olukorra paranemine suurematel piimaturgudel annab siiski lootust, et positiivsed arengud kanduvad tasapisi üle ka siinsele turule," lisas Kand.

2016. aasta I poolaastal loodud puhas lisandväärtus oli toiduainetööstuses 139 miljonit eurot, mida on möödunud aastaga võrreldes 15 protsenti vähem. Enim vähenes seejuures piima-, kala- ja loomasöödatööstuse ettevõtetes loodud lisandväärtus. Tööviljakus langes 11, 6 protsenti, mida oli 5,3 protsentipunkti enam kui töötlevas tööstuses keskmiselt (-6,3%).

Toiduainetööstuse toodangust eksporditi 32 protsenti, kokku 223 miljoni euro väärtuses. Võrreldes 2015. aasta esimese poolaastaga vähenes eksport 9 protsenti. Tegevusalade lõikes kasvas kõige enam puu- ja köögiviljatööstuse (+48%), joogitööstuse (+29%) ning pagaritööstuse (+7%) ettevõtete eksport. Eksport langes kõige enam kala- (-32%), loomasööda- (-25%) ja piimatööstuses (-24%).

Toiduainetööstus (sh joogitööstus) toodab ligi 15 protsenti kogu töötleva tööstuse toodangust ning toiduainetööstuses töötab üle 14 protsendi töötlevas tööstuses hõivatutest. 2016. aasta I poolaastal oli toiduainetööstuses hõivatud keskmiselt 14 575 inimest, mida on 536 inimese võrra vähem kui eelneva aasta samal perioodil.

Toiduainetööstuses tegutses 2016. aasta esimesel poolaastal keskmiselt 500 ettevõtet. Suurima osa Eesti toiduainetööstuse toodangust annavad piima- (20,4%), liha- (20,1%) ja joogitööstus (13,4%).

Ülevaates käsitletakse toiduainetööstusena toiduainete ja joogitootmise ettevõtteid. Ülevaate koostamisel on kasutatud Eesti Statistikaameti ja Eurostati andmeid.

Eesti toiduainetööstuse 2016. aasta I poolaasta ülevaade

Allikas: Maaeluministeeriumi 11.10.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.