Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Kalade kuderände õnnestumiseks peavad kalapääsud olema hooldatud (2016-10-10 10:59:19)

Keskkonnaamet juhib tähelepanu, et kalade kudealadele liikumise tagamiseks peavad paisude juures asuvad kalapääsud olema veega täidetud ja vabad risuummistustest.

Tapa paisu kalapääs. Foto: Elina Leiner

Oktoobri- ja novembrikuu on lõhe ja meriforelli jaoks kudeaeg, mil meres elavad siirdekalad tulevad jõgedesse oma sünnikoelmutele kudema. Kõrged paisud või hooldamata kalapääsud põhjustavad siirdekalade arvukuse vähenemist paisudest ülesvoolu ning mitmetes veekogudes on looduslikud populatsioonid seetõttu hävimisohus või juba hävinud.

2015. a läbiviidud kalapääsude efektiivsuse seire käigus leiti, et mitmel kalapääsul esines risuummistusi, mis takistasid kalade liikumist kudealadele. Seire põhjal võib öelda, et looduslikku tüüpi kalapääsud, nt erinevat tüüpi kärestikud ja möödaviikpääsud, täidavad oma eesmärki, kui nad on korras ja hooldatud.

"Kalapääsud on rajatud selleks, et kalad saaksid veekogus vabalt liikuda ja paisu ületada, ent pääsude toimimise eelduseks on korras ja hooldatud rajatis. Kalapääsus ei ole lubatud vooluhulga, veere˛iimi ega veetaseme muutmine, sest see seab ohtu kalade rände," lausus Elina Leiner, Keskkonnaameti veemajanduse koordinaator.

Lisaks rände tagamisele pakuvad mõned kalapääsud ka täiendavaid elu- ja kudepaiku, mistõttu on pääsude korrapärane hooldus eriti oluline. Eeskätt tähendab see jõeveega kaasa kantud okste ja risu regulaarset eemaldamist kalapääsust, kuna risuummistus ei lase kaladel vabalt liikuda ja võib tekitada täiendava takistuse või paisutuse jões või kalapääsus.

Märgates kalapääsudel takistusi, tuleks neist teatada Keskkonnainspektsiooni valvenumbrile 1313.

Samuti tuletame meelde, et lõhe ja meriforelli ei tohi püüda siseveekogudes 15. oktoobrist 15. novembrini , kuna sel perioodil valitseb kuderahu. Keelust kinnipidamine on vajalik, et tagada siirdekalade looduslik arvukus ja püügivõimalused ka tulevikus.Allikas: Keskkonnaameti 10.10.2016 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID 2016
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.